A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A 2019-es atlétikai világbajnokság a Nemzetközi Atlétikai Szövetség által szervezett legrangosabb atlétikaverseny, amelyet 17. alkalommal rendeztek meg, ezúttal Dohában , Katar fővárosában, szeptember 27. és október 6. között. A helyszín a Kalifa Nemzetközi Stadion volt.
209 ország közel 2000 versenyzője indult, összesen 49 versenyszámban a 10 napig tartó világbajnokságon. A férfi és női versenyszámokból egyaránt 24 volt, valamint egy vegyes váltó versenyszám.
A rendezésre 2014 áprilisáig Eugene , Doha és Barcelona adta be a pályázatát. A győztes pályázót 2014 novemberében Monacóban nevezték meg.[1] A titkos szavazáson a katari Doha kapta meg a rendezés jogát.[2]
WR – világrekord
WU20R – 20 éven aluliak világrekord
CR – világbajnoki rekord
AR – kontinens rekord
NR – országos rekord
PB – egyéni rekord
WL – az adott évben aktuálisan a világ legjobb eredménye
SB – az adott évben aktuálisan az egyéni legjobb eredmény
A váltóknál a csillaggal jelölt versenyzők az előfutamokban szerepeltek.
Futó- és gyaloglószámok [ szerkesztés ]
Versenyszám
01 Arany
02 Ezüst
03 Bronz
100 m
Christian Coleman Egyesült Államok
9,76
Justin Gatlin Egyesült Államok
9,89
Andre De Grasse Kanada
9,90
200 m
Noah Lyles Egyesült Államok
19,83
Andre De Grasse Kanada
19,95
Álex Quiñónez Ecuador
19,98
400 m
Steven Gardiner Bahama-szigetek
43,48 (NR)
Anthony Zambrano Kolumbia
44,15 (AR)
Fred Kerley Egyesült Államok
44,17
800 m
Donavan Brazier Egyesült Államok
1:42,34 (CR, AR)
Amel Tuka Bosznia-Hercegovina
1:43,47 (SB)
Ferguson Cheruiyot Rotich Kenya
1:43,82
1500 m
Timothy Cheruiyot Kenya
3:29,26
Taoufik Makhloufi Algéria
3:31,38 (SB)
Marcin Lewandowski Lengyelország
3:31,46 (NR)
5000 m
Muktar Edris Etiópia
12:58,85 (SB)
Selemon Barega Etiópia
12:59,70
Mohammed Ahmed Kanada
13:01,11
10 000 m
Joshua Cheptegei Uganda
26:48,36 (WL)
Yomif Kejelcha Etiópia
26:49,34 (PB)
Rhonex Kipruto Kenya
26:50,32
Maraton
Lelisa Desisa Etiópia
2:10:40 (SB)
Mosinet Geremew Etiópia
2:10:44
Amos Kipruto Kenya
2:10:51
110 m gát
Grant Holloway Egyesült Államok
13,10
Szergej Subenkov (ANA)
13,15
Pascal Martinot-Lagarde Franciaország Orlando Ortega Spanyolország
13,18 13,30[3]
400 m gát
Karsten Warholm Norvégia
47,42
Rai Benjamin Egyesült Államok
47,66
Abderrahman Samba Katar
48,03
3000 m akadály
Conseslus Kipruto Kenya
8:01,35 (WL)
Lamecha Girma Etiópia
8:01,36 (NR)
Soufiane El Bakkali Marokkó
8:03,76 (SB)
20 km gyaloglás
Jamanisi Tosikazu Japán
1:26:34
Vaszilij Mizinov (ANA)
1:26:49
Perseus Karlström Svédország
1:27:00
50 km gyaloglás
Szuzuki Juszuke Japán
4:04:20
João Vieira Portugália
4:04:59
Evan Dunfee Kanada
4:05:02
4 × 100 m
Egyesült Államok Christian Coleman Justin Gatlin Mike Rodgers Noah Lyles Cravon Gillespie *
37,10 (WL)
Nagy-Britannia Adam Gemili Zharnel Hughes Richard Kilty Nethaneel Mitchell-Blake
37,36 (AR)
Japán Tada Suhei Siraisi Kirara Kirjú Josihide Abdul Hakim Sani Brown Koike Juki *
37,43 (AR)
4 × 400 m
Egyesült Államok Fred Kerley Michael Cherry Wil London Rai Benjamin Tyrell Richard *Vernon Norwood *Nathan Strother *
2:56,69 (WL)
Jamaica Akeem Bloomfield Nathon Allen Terry Thomas Demish Gaye Javon Francis *
2:57,90 (SB)
Belgium Jonathan Sacoor Robin Vanderbemden Dylan Borlée Kévin Borlée Julien Watrin *
2:58,78 (SB)
Versenyszám
01 Arany
02 Ezüst
03 Bronz
Magasugrás
Mutaz Essza Barsim Katar
2,37 m (WL)
Mihail Akimenko (ANA)
2,35 m (PB)
Ilja Ivanyuk (ANA)
2,35 m (PB)
Rúdugrás
Sam Kendricks Egyesült Államok
5,97 m
Armand Duplantis Svédország
5,97 m
Piotr Lisek Lengyelország
5,87 m
Távolugrás
Tajay Gayle Jamaica
8,69 m (WL), (NR)
Jeff Henderson Egyesült Államok
8,39 m (SB)
Juan Miguel Echevarría Kuba
8,34 m
Hármasugrás
Christian Taylor Egyesült Államok
17,92 m (SB)
Will Claye Egyesült Államok
17,74 m
Hugues Fabrice Zango Burkina Faso
17,66 m (AR)
Súlylökés
Joe Kovacs Egyesült Államok
22,91 m (CR)
Ryan Crouser Egyesült Államok
22,90 m (PB)
Thomas Walsh Új-Zéland
22,90 m (AR)
Diszkoszvetés
Daniel Ståhl Svédország
67,59 m
Fedrick Dacres Jamaica
66,94 m
Lukas Weißhaidinger Ausztria
66,82 m
Gerelyhajítás
Anderson Peters Grenada
86,89 m
Magnus Kirt Észtország
86,21 m
Johannes Vetter Németország
85,37 m
Kalapácsvetés
Paweł Fajdek Lengyelország
80,50 m
Quentin Bigot Franciaország
78,19 m (SB)
Halász Bence Magyarország Wojciech Nowicki Lengyelország
78,18 m
Összetett atlétikai versenyszámok [ szerkesztés ]
Futó- és gyaloglószámok [ szerkesztés ]
Versenyszám
01 Arany
02 Ezüst
03 Bronz
100 m
Shelly-Ann Fraser-Pryce Jamaica
10,71 (WL)
Dina Asher-Smith Nagy-Britannia
10,83 (NR)
Marie-Josée Ta Lou Elefántcsontpart
10,90
200 m
Dina Asher-Smith Nagy-Britannia
21,88 (NR)
Brittany Brown Egyesült Államok
22,22 (PB)
Mujinga Kambundji Svájc
22,51
400 m
Salwa Eid Naser Bahrein
48,14 (AR, WL)
Shaunae Miller-Uibo Bahama-szigetek
48,37 (AR)
Shericka Jackson Jamaica
49,47 (PB)
800 m
Halimah Nakaayi Uganda
1:58,04 (NR)
Raevyn Rogers Egyesült Államok
1:58,18 (SB)
Ajeé Wilson Egyesült Államok
1:58,84
1500 m
Sifan Hassan Hollandia
3:51,95 (CR, AR)
Faith Kipyegon Kenya
3:54,22 (NR)
Gudaf Tsegay Etiópia
3:54,38 (PB)
5000 m
Hellen Obiri Kenya
14:26,72
Margaret Chelimo Kipkemboi Kenya
14:27,49 (PB)
Konstanze Klosterhalfen Németország
14:28,43
10 000 m
Sifan Hassan Hollandia
30:17,62 (WL)
Letesenbet Gidey Etiópia
30:21,23
Agnes Jebet Tirop Kenya
30:25,20
Maraton
Ruth Chepngetich Kenya
2:32:43
Rose Chelimo Bahrein
2:33:46
Helalia Johannes Namíbia
2:34:15
100 m gát
Nia Ali Egyesült Államok
12,34 (PB)
Kendra Harrison Egyesült Államok
12,46
Danielle Williams Jamaica
12,47
400 m gát
Dalilah Muhammad Egyesült Államok
52,16 (WR)
Sydney McLaughlin Egyesült Államok
52,23
Rushell Clayton Jamaica
53,74 (PB)
3000 m akadály
Beatrice Chepkoech Kenya
8:57,84 (CR)
Emma Coburn Egyesült Államok
9:02,35 (PB)
Gesa Felicitas Krause Németország
9:03,30 (NR)
20 km gyaloglás
Liu Hong Kína
1:32,53
Qieyang Shenjie Kína
1:33,10
Yang Liujing Kína
1:33,17
50 km gyaloglás
Liang Rui Kína
4:23:26
Li Maocuo Kína
4:26:40
Eleonora Giorgi Olaszország
4:29:13
4 × 100 m
Jamaica Natalliah Whyte Shelly-Ann Fraser-Pryce Jonielle Smith Shericka Jackson Natasha Morrison *
41,44 (WL)
Nagy-Britannia Asha Philip Dina Asher-Smith Ashleigh Nelson Daryll Neita Imani-Lara Lansiquot *
41,85 (SB)
Egyesült Államok Dezerea Bryant Teahna Daniels Morolake Akinosun Kiara Parker
42,10 (SB)
4 × 400 m
Egyesült Államok Phyllis Francis Sydney McLaughlin Dalilah Muhammad Wadeline Jonathas Jessica Beard *Allyson Felix *Kendall Ellis *Courtney Okolo *
3:18,92 (WL)
Lengyelország Iga Baumgart-Witan Patrycja Wyciszkiewicz Małgorzata Hołub-Kowalik Justyna Święty-Ersetic Anna Kiełbasińska *
3:21,89 (NR)
Jamaica Anastasia Le-Roy Tiffany James Stephenie Ann McPherson Shericka Jackson Roneisha McGregor *
3:22,37 (SB)
Versenyszám
01 Arany
02 Ezüst
03 Bronz
Magasugrás
Mariya Lasitskene (ANA)
2,04 m
Jaroszlava Mahucsih Ukrajna
2,04 m (WU20R)
Vashti Cunningham Egyesült Államok
2,00 m (PB)
Rúdugrás
Anzhelika Sidorova (ANA)
4,95 m (WL), (PB)
Sandi Morris Egyesült Államok
4,90 m
Katerina Stefanidi Görögország
4,85 m
Távolugrás
Malaika Mihambo Németország
7,30 m (WL), (PB)
Maryna Bekh-Romanchuk Ukrajna
6,92 m (SB)
Ese Brume Nigéria
6,91 m
Hármasugrás
Yulimar Rojas Venezuela
15,37 m
Shanieka Ricketts Jamaica
14,92 m
Caterine Ibarguen Kolumbia
14,73 m
Súlylökés
Gong Lijiao Kína
19,55 m
Danniel Thomas-Dodd Jamaica
19,47 m
Christina Schwanitz Németország
19,17 m
Diszkoszvetés
Yaime Pérez Kuba
69,17 m
Denia Caballero Kuba
68,44 m
Sandra Perković Horvátország
66,72 m
Kalapácsvetés
DeAnna Price Egyesült Államok
77,54
Joanna Fiodorow Lengyelország
76,35 (PB)
Vang Cseng Kína
74,76
Gerelyhajítás
Kelsey-Lee Barber Ausztrália
66,56 m
Liu Shiying Kína
65,88 m (SB)
Lü Huihui Kína
65,49 m
Összetett atlétikai versenyszámok [ szerkesztés ]