The 2024 Ligas Departamentales , the fifth division of Peruvian football (soccer), will be played by variable number 25 teams by Departament. The champions and runners-up of each department qualified for the national stage of the 2024 Copa Perú .[1] [2] [3] [4]
Liga Departamental de Amazonas
edit
Team 1
Agg. Tooltip Aggregate score
Team 2
1st leg
2nd leg
Unión Santo Domingo
–
AFC Técnico Industrial
–
–
–
Amazonas FC
–
–
–
Cajaruro FC
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
Liga Departamental de Áncash
edit
Team 1
Agg. Tooltip Aggregate score
Team 2
1st leg
2nd leg
Caballeros de La Ley
7–0
Juventud Shiqui
2–0
5–0
José Gálvez Chimbote
1–0
Transportes Pablito
1–0
0–0
River Santa
4–4 (6–5 p )
Defensor Huarmey
2–2
2–2
Virgen de Asunción
0–6
Sport Ayash Huamanin
0–2
0–4
FC Yacupampa
0–11
Sport Áncash
0–1
0–10
Geronimus College
3–2
Augusto B. Leguia
3–0
0–2
Virgen de Guadalupe
2–4
Virgen del Rosario
2–3
0–1
La Perla Negra
1–7
Atlético Huari
1–4
0–3
Urb. Santa Gertrudis
5–5 (5–6 p )
Sport Áncash de Liza
2–3
3–2
Alianza Arenal
8–0
Colegio San Roque
5–0
3–0
San Andrés de Runtu
12–0
Señor de los Milagros
8–0
4–0
Sport Huaquilla
9–2
Municipal de Huallanca
6–0
3–2
Líder Andino
3–7
Ramón Castilla
2–1
1–6
Atlético Bruces
7–2
HDC Mancos
4–0
3–2
Estrella Roja
3–1
Nueva Generación
2–0
1–1
Deportivo Bolívar
1–5
Centro Social Pariacoto
1–3
0–2
Team 1
Agg. Tooltip Aggregate score
Team 2
1st leg
2nd leg
Caballeros de La Ley
–
José Gálvez Chimbote
2–1
–
River Santa
–
Sport Ayash Huamanin
1–1
–
Sport Áncash
–
Geronimus College
7–0
–
Virgen del Rosario
–
Atlético Huari
1–2
–
Alianza Arenal
–
Sport Áncash de Liza
2–1
–
Sport Huaquilla
–
San Andrés de Runtu
0–2
–
Ramón Castilla
–
Atlético Bruces
4–3
–
Estrella Roja
–
Centro Social Pariacoto
1–4
–
Liga Departamental de Apurímac
edit
Team 1
Agg. Tooltip Aggregate score
Team 2
1st leg
2nd leg
Miguel Grau
–
Halcones de El Oro
–
–
Estrella de Totora
–
Cultural Huancarama
–
–
San Nicolás Tolentino
–
Unión Minas Pamputa
–
–
–
Cultural El Grauino
–
–
Defensor Huayunca
–
Florida
–
–
Deportivo Ocobamba
–
Social Huasapampa
–
–
Team 1
Agg. Tooltip Aggregate score
Team 2
1st leg
2nd leg
–
Deportivo Apurímac
–
–
Defensor José María Arguedas
–
–
–
–
–
–
–
–
–
Liga Departamental de Arequipa
edit
Team 1
Agg. Tooltip Aggregate score
Team 2
1st leg
2nd leg
–
Nacional
–
–
Deportivo Colón
–
–
–
Deportivo Majes
–
–
–
–
Racing Colca
–
–
–
Virgen de las Nieves
–
–
Deportivo Copacabana
–
–
–
Liga Departamental de Ayacucho
edit
Team 1
Agg. Tooltip Aggregate score
Team 2
1st leg
2nd leg
–
Sport Cáceres
–
–
–
Atlético Patahuasi
–
–
Deportivo Concepción
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
Liga Departamental de Cajamarca
edit
Team 1
Agg. Tooltip Aggregate score
Team 2
1st leg
2nd leg
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
Liga Departamental del Callao
edit
This section is empty. You can help by
adding to it .
(June 2024 )
Liga Departamental de Cusco
edit
Team 1
Agg. Tooltip Aggregate score
Team 2
1st leg
2nd leg
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
Liga Departamental de Huancavelica
edit
Team 1
Agg. Tooltip Aggregate score
Team 2
1st leg
2nd leg
–
UD Calvario
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
Liga Departamental de Huánuco
edit
Team 1
Agg. Tooltip Aggregate score
Team 2
1st leg
2nd leg
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
Liga Departamental de Ica
edit
Team 1
Agg. Tooltip Aggregate score
Team 2
1st leg
2nd leg
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
Liga Departamental de Junín
edit
Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1
Atlético Wanka
1
1
0
0
3
0
+3
3
2
Deportivo Municipal (Huayre)
1
0
1
0
0
0
0
1
3
Defensor Municipal (Perené)
1
0
1
0
0
0
0
1
4
Ferretería Meza
1
0
0
1
0
3
−3
0
Source:
[citation needed ] Rules for classification: 1) Points; 2) Goal difference; 3) Goals for; 4) Fair play points; 5) Drawing of lots.
Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1
Deportivo Municipal (Pangoa)
1
1
0
0
5
0
+5
3
2
Echa Lolo
1
1
0
0
2
0
+2
3
3
Progreso (Tayacaja)
1
0
0
1
0
2
−2
0
4
Deportivo Municipal (Apan)
1
0
0
1
0
5
−5
0
Source:
[citation needed ] Rules for classification: 1) Points; 2) Goal difference; 3) Goals for; 4) Fair play points; 5) Drawing of lots.
Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1
Defensor Cormis
1
1
0
0
3
0
+3
3
2
Progreso Muruhuay
1
1
0
0
1
0
+1
3
3
AD Miraflores
1
0
0
1
0
1
−1
0
4
Alipio Ponce
1
0
0
1
0
3
−3
0
Source:
[citation needed ] Rules for classification: 1) Points; 2) Goal difference; 3) Goals for; 4) Fair play points; 5) Drawing of lots.
Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1
Juventud Cocaya
1
1
0
0
1
0
+1
3
2
Deportivo Municipal (Usibamba)
1
0
1
0
1
1
0
1
3
Unión Sacas
1
0
1
0
1
1
0
1
4
Sport Dos de Mayo
1
0
0
1
0
1
−1
0
Source:
[citation needed ] Rules for classification: 1) Points; 2) Goal difference; 3) Goals for; 4) Fair play points; 5) Drawing of lots.
Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1
Atlético Chanchamayo
1
1
0
0
2
0
+2
3
2
Deportivo Sucre
1
1
0
0
2
0
+2
3
3
Defensor Concepción
1
0
0
1
0
2
−2
0
4
Social Yauli
1
0
0
1
0
2
−2
0
Source:
[citation needed ] Rules for classification: 1) Points; 2) Goal difference; 3) Goals for; 4) Fair play points; 5) Drawing of lots.
Liga Departamental de La Libertad
edit
Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1
Sport Real
0
0
0
0
0
0
0
0
2
Team 1
0
0
0
0
0
0
0
0
3
Team 2
0
0
0
0
0
0
0
0
4
El Inca
0
0
0
0
0
0
0
0
Source:
[citation needed ] Rules for classification: 1) Points; 2) Goal difference; 3) Goals for; 4) Fair play points; 5) Drawing of lots.
Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1
Team 1
0
0
0
0
0
0
0
0
2
Nuevo Chao
0
0
0
0
0
0
0
0
3
Team 2
0
0
0
0
0
0
0
0
4
Defensor Porvenir
0
0
0
0
0
0
0
0
Source:
[citation needed ] Rules for classification: 1) Points; 2) Goal difference; 3) Goals for; 4) Fair play points; 5) Drawing of lots.
Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1
Unión Pueblo Nuevo
0
0
0
0
0
0
0
0
2
Juan Seminario
0
0
0
0
0
0
0
0
3
Team 3
0
0
0
0
0
0
0
0
Source:
[citation needed ] Rules for classification: 1) Points; 2) Goal difference; 3) Goals for; 4) Fair play points; 5) Drawing of lots.
Liga Departamental de Lambayeque
edit
Team 1
Agg. Tooltip Aggregate score
Team 2
1st leg
2nd leg
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
Liga Departamental de Lima
edit
Team 1
Agg. Tooltip Aggregate score
Team 2
1st leg
2nd leg
–
Chacarita Caqui
–
–
Juventud Chocas
–
Arsenal Lawn Tennis
–
–
Deportivo Oyotún
–
Juventud Cruz de Chonta
–
–
–
–
–
Vasco da Gama
–
–
–
Pacífico
–
Atlético Minero
–
–
Real Independiente
–
San Antonio de Trapiche
–
–
–
San Lorenzo de Porococha
–
–
Liga Departamental de Loreto
edit
This section is empty. You can help by
adding to it .
(June 2024 )
Liga Departamental de Madre de Dios
edit
Team 1
Agg. Tooltip Aggregate score
Team 2
1st leg
2nd leg
–
Unión Empresas
–
–
–
Alto Rendimiento
–
–
Liga Departamental de Moquegua
edit
Liga Departamental de Pasco
edit
Team 1
Agg. Tooltip Aggregate score
Team 2
1st leg
2nd leg
–
Ecosem Pasco
–
–
–
San Juan de Yanacocha
–
–
Juventud Municipal
–
–
–
Liga Departamental de Piura
edit
Team 1
Agg. Tooltip Aggregate score
Team 2
1st leg
2nd leg
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
Liga Departamental de Puno
edit
This section is empty. You can help by
adding to it .
(June 2024 )
Liga Departamental de San Martín
edit
Team 1
Agg. Tooltip Aggregate score
Team 2
1st leg
2nd leg
Atlético Awajun
–
–
–
–
Deportivo Ucrania
–
–
–
–
–
Team 1
Agg. Tooltip Aggregate score
Team 2
1st leg
2nd leg
–
–
–
–
–
–
–
–
–
Team 1
Agg. Tooltip Aggregate score
Team 2
1st leg
2nd leg
–
Biavo
–
–
–
–
–
–
–
–
Liga Departamental de Tacna
edit
Team 1
Agg. Tooltip Aggregate score
Team 2
1st leg
2nd leg
–
Bentín Tacna Heroica
–
–
Patriotas FC
–
–
–
–
–
–
–
–
–
Liga Departamental de Tumbes
edit
Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Qualification or relegation
1
Alianza Zorritos
0
0
0
0
0
0
0
0
Advance to 2024 Copa Perú
2
Inca Juniors
0
0
0
0
0
0
0
0
Advance to 2024 Copa Perú
3
Leoncio Prado
0
0
0
0
0
0
0
0
4
Sport Bolognesi
0
0
0
0
0
0
0
0
5
Sport Unión
0
0
0
0
0
0
0
0
6
UD Tacna Libre
0
0
0
0
0
0
0
0
Source:
[citation needed ] Rules for classification: 1) Points; 2) Goal difference; 3) Goals for; 4) Fair play points; 5) Drawing of lots.
Liga Departamental de Ucayali
edit
Team 1
Agg. Tooltip Aggregate score
Team 2
1st leg
2nd leg
–
Colegio Comercio
–
–
–
Rauker FC
–
–
–
–
–
–
–
–