Bunnik (gemeente): verschil tussen versies
Labels: Handmatige ongedaanmaking Ongedaan gemaakt Visuele tekstverwerker |
|||
(41 tussenliggende versies door 24 gebruikers niet weergegeven) | |||
Regel 1: | Regel 1: | ||
{{Infobox gemeente Nederland |
{{Infobox gemeente Nederland |
||
| naam = Bunnik |
| naam = Bunnik |
||
| bestandsnaam vlag = Flag of Bunnik.svg |
| bestandsnaam vlag = Flag of Bunnik.svg |
||
| vlagartikel = Vlag van Bunnik |
| vlagartikel = Vlag van Bunnik |
||
| bestandsnaam wapen = Bunnik wapen.svg |
| bestandsnaam wapen = Bunnik wapen.svg |
||
| wapenartikel = Wapen van Bunnik |
| wapenartikel = Wapen van Bunnik |
||
| locatie = Dutch Municipality Bunnik 2006 |
| locatie = Dutch Municipality Bunnik 2006 |
||
| provincie = {{NL-vlag|Utrecht (provincie)}} |
| provincie = {{NL-vlag|Utrecht (provincie)}} |
||
| burgemeester = [[Ruud van Bennekom]] ([[Partij van de Arbeid (Nederland)|PvdA]]) |
| burgemeester = [[Ruud van Bennekom]] ([[Partij van de Arbeid (Nederland)|PvdA]]) |
||
| hoofdplaats = [[Bunnik (plaats)|Bunnik]] |
| hoofdplaats = [[Bunnik (plaats)|Bunnik]] |
||
| lat_deg = 52 |
| lat_deg = 52 |
||
| lat_min = 4 |
| lat_min = 4 |
||
| lon_deg = 5 |
| lon_deg = 5 |
||
| lon_min = 12 |
| lon_min = 12 |
||
| verkeersader = {{Pictogram weg Nederland A-weg|12}} {{Pictogram weg Nederland N-weg|229}}, [[Spoorlijn Amsterdam - Elten|Rhijnspoorweg]] |
| verkeersader = {{Pictogram weg Nederland A-weg|12}} {{Pictogram weg Nederland N-weg|229}}, [[Spoorlijn Amsterdam - Elten|Rhijnspoorweg]] |
||
| netnummer = 030, 0343<ref>[https://www.detelefoongids.nl/netnummer/0343 Alle plaatsen met het netnummer 0343] detelefoongids.nl</ref> |
| netnummer = 030, 0343<ref>[https://www.detelefoongids.nl/netnummer/0343 Alle plaatsen met het netnummer 0343] detelefoongids.nl. [https://web.archive.org/web/20220817073954/https://www.detelefoongids.nl/netnummer/0343 Gearchiveerd] op 17 augustus 2022.</ref> |
||
| CBS=0312 |
| CBS = 0312 |
||
| postcode = 3980–3981, 3984–3985 |
| postcode = 3980–3981, 3984–3985 |
||
| website = [ |
| website = [https://www.bunnik.nl/ www.bunnik.nl] |
||
| partijen= [[Perspectief 21|P21]] <br /> |
| partijen = [[Perspectief 21|P21]] <br /> CDA <br /> VVD <br /> D66 <br /> Fractie-Visser |
||
| zetels= 17 <br /> |
| zetels = 17 <br /> 6 <br /> 4 <br /> 3 <br /> 3 <br /> 1 |
||
}} |
}} |
||
[[Bestand:Odijk, kunstwerk (Drie stenen) bij het gemeentehuis gemaakt door Hans Leutscher IMG 6467 2020-07-12 12.43.jpg|Odijk, kunstwerk voor het gemeentehuis|thumb|265px]] |
[[Bestand:Odijk, kunstwerk (Drie stenen) bij het gemeentehuis gemaakt door Hans Leutscher IMG 6467 2020-07-12 12.43.jpg|Odijk, kunstwerk voor het gemeentehuis|thumb|265px]] |
||
Regel 28: | Regel 28: | ||
[[Bestand:krommerijn.jpg|thumb|De Kromme Rijn vanaf het Vagantenpad]] |
[[Bestand:krommerijn.jpg|thumb|De Kromme Rijn vanaf het Vagantenpad]] |
||
'''Bunnik''' ({{Audio|265_Bunnik.ogg|<small>uitspraak</small>}}) is een [[gemeente (bestuur)|gemeente]] in de [[Nederland]]se provincie [[Utrecht (provincie)|Utrecht]]. De gemeente telt {{Statistiek gemeente Nederland inwoners|0312}} inwoners ({{Statistiek gemeente Nederland inwoners|TXT=Year}}, bron: CBS) en heeft een oppervlakte van 37,62 [[vierkante kilometer|km²]] (waarvan 0,52 km² water). Hoofdplaats is |
'''Bunnik''' ({{Audio|265_Bunnik.ogg|<small>uitspraak</small>}}) is een [[gemeente (bestuur)|gemeente]] in de [[Nederland (hoofdbetekenis)|Nederland]]se provincie [[Utrecht (provincie)|Utrecht]]. De gemeente telt {{Statistiek gemeente Nederland inwoners|0312}} inwoners ({{Statistiek gemeente Nederland inwoners|TXT=Year}}, bron: CBS) en heeft een oppervlakte van 37,62 [[vierkante kilometer|km²]] (waarvan 0,52 km² water). Hoofdplaats is het dorp [[Bunnik (plaats)|Bunnik]]. |
||
== Geschiedenis == |
== Geschiedenis == |
||
De geschiedenis van de [[gemeente (bestuur)|gemeente]] gaat zo’n 2000 jaar terug. De [[Romeinen in Nederland|Romeinen]] bouwden kort na het begin van onze jaartelling bij [[Fectio]] ([[Vechten (plaats)|Vechten]]) een belangrijk [[castellum]] met een haven aan de toenmalige loop van de [[Rijn]], hun grensrivier. Destijds was de [[Lek (rivier)|Lek]] minder belangrijk. Het meeste water stroomde vanaf [[Wijk bij Duurstede]] naar het noorden, door Bunnik via [[Utrecht (stad)|Utrecht]] naar [[Katwijk aan den Rijn]] (zie [[Kromme Rijn]], [[Leidse Rijn]], [[Oude Rijn (Harmelen-Noordzee)|Oude Rijn]]). |
De geschiedenis van de [[gemeente (bestuur)|gemeente]] gaat zo’n 2000 jaar terug. De [[Romeinen in Nederland|Romeinen]] bouwden kort na het begin van onze jaartelling bij [[Fectio]] ([[Vechten (plaats)|Vechten]]) een belangrijk [[castellum]] met een haven aan de toenmalige loop van de [[Rijn]], hun grensrivier. Destijds was de [[Lek (rivier)|Lek]] minder belangrijk. Het meeste water stroomde vanaf [[Wijk bij Duurstede]] naar het noorden, door Bunnik via [[Utrecht (stad)|Utrecht]] naar [[Katwijk aan den Rijn]] (zie [[Kromme Rijn]], [[Leidse Rijn]], [[Oude Rijn (Harmelen-Noordzee)|Oude Rijn]]). |
||
Bij het castellum ontwikkelde zich een handelsplaats. Deze bleef bestaan, ook toen het castellum in de [[4e eeuw|vierde eeuw]] definitief door de Romeinen werd verlaten. Het gebied werd toen achtereenvolgens bezet door de [[Friezen]] en de [[Franken (volk)|Franken]]. In |
Bij het castellum ontwikkelde zich een handelsplaats. Deze bleef bestaan, ook toen het castellum in de [[4e eeuw|vierde eeuw]] definitief door de Romeinen werd verlaten. Het gebied werd toen achtereenvolgens bezet door de [[Friezen]] en de [[Franken (volk)|Franken]]. In 723 schonk de Frankische hofmeier [[Karel Martel]] onder andere de restanten van Fectio aan de Utrechtse kerk. Onder kerkelijke leiding werd het gebied tussen de [[8e eeuw|8e -]] en de [[14e eeuw]] geheel ontgonnen. Belangrijk voor de ontginningen was de dam die in of kort na 1122 te [[Wijk bij Duurstede]] in de Rijn werd gelegd, zodat de Lek de doorgaande route werd. Sindsdien is de waterstand in de Kromme Rijn te regelen, maar is er vrijwel geen [[scheepvaart]] meer. In de 8e en [[9e eeuw]] ontwikkelden zich de drie [[kerkdorp (nederzetting)|kerkdorpen]] Bunninchem (Bunnik), Iodichem ([[Odijk]]) en Wercundia ([[Werkhoven]]). In de [[12e eeuw|12e]] en [[13e eeuw]] werden er kleine dorpskerkjes gebouwd. |
||
Uit de kerkelijke indeling ontwikkelde zich aan het eind van de [[ |
Uit de kerkelijke indeling ontwikkelde zich aan het eind van de [[middeleeuwen]] een aantal [[rechterlijke macht|gerecht]]en (bestuurlijke organisaties), die in de [[Franse tijd in Nederland|Franse tijd]] werden vervangen door gemeenten. Van 1817 tot 1856 waren er vier gemeenten op het grondgebied van de huidige gemeente Bunnik, die ieder een [[Gecarteleerd|kwartier]] leverden van het [[Wapen (heraldiek)|gemeentewapen]]: de rode haan van Bunnik; [[Nicolaas van Myra|St. Nicolaas]] uit [[Odijk]]; het Witte Paard van [[Werkhoven]]; en de [[Fleur de lis]] (uit het [[Huis Renesse|Van Renesse]]-wapen) van [[Rhijnauwen]]. De huidige gemeente Bunnik bestaat sinds 1964. |
||
In augustus |
In augustus 1974 besloot de gemeenteraad tot het vaststellen van een gemeentevlag. Drie golvende banen van groen, wit en groen stellen de Kromme Rijn voor, stromend door de groene velden. |
||
=== Beschrijving van het gemeentelogo en de vlag === |
=== Beschrijving van het gemeentelogo en de vlag === |
||
{{zie ook|Zie ook: [[Vlag van Bunnik]]}} |
|||
Het gemeentelogo dat sinds de ingebruikname van het nieuwe gemeentehuis in |
Het gemeentelogo dat sinds de ingebruikname van het nieuwe gemeentehuis in 1996 wordt gebruikt, toont een symbolische weergave van de gemeente Bunnik. De drie groene ringen verwijzen naar de drie dorpen Bunnik, Odijk en Werkhoven, waaruit de gemeente bestaat. De twee blauwe, golvende lijnen verwijzen naar de Kromme Rijn als verbindend element tussen deze drie dorpen. Ook het traditionele wapen van Bunnik is, in gestileerde vorm, verwerkt in de huisstijl van de gemeente. De vlag bestaat uit drie golvende banen: groen, wit, groen. Deze banen staan symbool voor de Kromme Rijn die door de groene akkers van gemeente Bunnik stroomt.<ref>[https://web.archive.org/web/20090518023751/https://www.bunnik.nl/Algemene_informatie/_Geschiedenis_en_informatie_over_gemeentewapen_vlag_beeldmerk_en_ambtsketen ''Geschiedenis en informatie over gemeentewapen, -vlag, beeldmerk en ambtsketen''], Website Gemeente Bunnik (gearchiveerd)</ref> |
||
== Omgeving == |
== Omgeving == |
||
Regel 50: | Regel 51: | ||
[[Bestand:Gem-Bunnik-OpenTopo.jpg|495px]] |
[[Bestand:Gem-Bunnik-OpenTopo.jpg|495px]] |
||
Topografische gemeentekaart van Bunnik, per |
Topografische gemeentekaart van Bunnik, per september 2022. ''Klik op de kaart voor vergroting''. |
||
=== Aangrenzende gemeenten === |
=== Aangrenzende gemeenten === |
||
{{Tabel windroos |
{{Tabel windroos |
||
| NW= |
| NW={{NL-vlag|Utrecht}} |
||
| N= |
| N= {{NL-vlag|Zeist}} |
||
| NO= |
| NO= |
||
| W= |
| W= |
||
| O= |
| O={{NL-vlag|Utrechtse Heuvelrug}} |
||
| ZW= |
| ZW={{NL-vlag|Houten}} |
||
| Z= |
| Z= |
||
| ZO= |
| ZO={{NL-vlag|Wijk bij Duurstede}} |
||
}} |
}} |
||
== Bedrijfsleven en organisaties == |
== Bedrijfsleven en organisaties == |
||
In Bunnik zijn onder andere de [[Koninklijke BAM Groep]], de [[BOVAG]] |
In Bunnik zijn onder andere de [[Koninklijke BAM Groep]], de [[BOVAG]] en [[frisdrank]]fabrikant [[Vrumona]] gevestigd. In Odijk hield de [[CNV Hout en Bouw]] kantoor. In 2021 is het CNV-kantoor gesloopt om ruimte te maken voor woningen. |
||
== Politiek == |
== Politiek == |
||
===Gemeenteraad=== |
|||
De [[gemeenteraad]] in Bunnik bestaat uit zeventien [[Gemeenteraadslid|gemeenteraadsleden]] (tot 2018 vijftien). |
|||
{{Zetelverdeling |
|||
| bijschrift = zetels |
|||
| land = NL |
|||
| float = right |
|||
| koptekst = Huidige zetelverdeling |
|||
|P21|CDA|VVD|D66|Visser| |
|||
| P21 = 6 | P21 link = [[Perspectief 21]] | P21 kleur = 81bc00 |
|||
| CDA = 4 |
|||
| VVD = 3 |
|||
| D66 = 3 |
|||
| Visser = 1 | Visser link = Fractie Visser | Visser kleur = 777777 |
|||
}} |
|||
De [[gemeenteraad]] van Bunnik bestaat uit zeventien [[Gemeenteraadslid|gemeenteraadsleden]]<ref>[https://bunnik.bestuurlijkeinformatie.nl/People/Profiles/e4ec5afa-5ea0-4384-b564-10714e01d6c7 Gemeenteraad] Bunnik.bestuurlijkeinformatie.nl. [https://web.archive.org/web/20220922100258/https://bunnik.bestuurlijkeinformatie.nl/People/Profiles/e4ec5afa-5ea0-4384-b564-10714e01d6c7 Gearchiveerd] op 22 september 2022.</ref> (tot 2018 vijftien gemeenteraadsleden). Hieronder de behaalde zetels per partij bij de [[Nederlandse gemeenteraadsverkiezingen|gemeenteraadsverkiezingen]] sinds 1994: |
|||
{| class="wikitable" |
{| class="wikitable" |
||
! colspan=" |
! colspan="9"| Zetelverdeling gemeenteraad |
||
|- |
|- |
||
!Partij!![[Nederlandse gemeenteraadsverkiezingen 1994|1994]]!![[Nederlandse gemeenteraadsverkiezingen 1998|1998]]!![[Nederlandse gemeenteraadsverkiezingen 2002|2002]]!![[Nederlandse gemeenteraadsverkiezingen 2006|2006]]!![[Nederlandse gemeenteraadsverkiezingen 2010|2010]]!![[Nederlandse gemeenteraadsverkiezingen 2014|2014]]!![[Nederlandse gemeenteraadsverkiezingen 2018|2018]]!![[Nederlandse gemeenteraadsverkiezingen 2022|2022]] |
|||
|- |
|- |
||
|[[Perspectief 21]]| |
|[[Perspectief 21]] |
||
| - || 4 || 5 || 6 || 7 || 6 || 8 || 6 |
|||
|- |
|- |
||
⚫ | |||
|[[Bunniks Belang]]||-||-||-||-||-||-||x → 3 |
|||
| 6 || 5 || 5 || 5 || 4 || 4 || 5 || 5 |
|||
|- |
|- |
||
|[[Volkspartij voor Vrijheid en Democratie|VVD]] |
|||
⚫ | |||
| 4 || 4 || 3 || 3 || - || - || - || 3 |
|||
|- |
|- |
||
⚫ | |||
⚫ | |||
| 2 || 2 || 2 || 1 || - || - || - || 3 |
|||
|- |
|- |
||
⚫ | |||
| |
| - || - || - || - || 4 || 5 || 4 || - |
||
|- |
|- |
||
⚫ | |||
⚫ | |||
| 2 || - || - || - || - || - || - || - |
|||
|- |
|- |
||
⚫ | |||
⚫ | |||
| 1 || - || - || - || - || - || - || - |
|||
|- |
|- |
||
![[Opkomst]]percentage !!-!!70,3!!69,2!!69,2!!63,8!!63,3!!65,7!!66,3 |
|||
⚫ | |||
|- |
|||
|'''[[Opkomstplicht|Opkomstpercentage]] (%)'''||'''-'''||'''70,3'''||'''69,2'''||'''69,2'''||'''63,8'''||'''63,3'''||'''65,7''' |
|||
|} |
|} |
||
In 2020 zijn 3 leden uit [[Perspectief 21]] gestapt. Zij vormden tot de verkiezingen in 2022 een nieuwe fractie, Bunniks Belang. |
|||
Vanaf de gemeenteraadsverkiezingen in 2022 gaat de VVD weer los van De Liberalen verder. Begin november 2020 is er door het CDA om een integriteitsonderzoek gevraagd naar bestuurders van de afgelopen 9 jaar, vanwege de gang van zaken rondom woningbouwplannen op locatie de Hoenderik. |
|||
Vanaf de gemeenteraadsverkiezingen in 2022 is de samenwerking in [[De Liberalen (Bunnik)|de Liberalen]] van D66 en VVD opgeheven, en hebben beide partijen weer een eigen fractie. |
|||
Op 6 september 2022 werd bekend dat CDA-raadslid Leny Visser geen onderdeel meer uitmaakt van de CDA-fractie. Vanwege haar voorkeurstemmen ging ze door als zelfstandig raadslid. |
|||
=== College van B en W === |
|||
In de periode 2018-2022 vormden P21 en de Liberalen een coalitie. Beide partijen leverden een wethouder, met bovendien nog een derde, gezamenlijke wethouder. In 2021 viel de coalitie vanwege een motie van afkeuring tegen [[Paul Heijmerink]], wethouder namens Perspectief 21. Daarop stapte de wethouder op, en besloot Perspectief 21 de samenwerking op te zeggen. |
|||
Na de gemeenteraadsverkiezingen in 2022 hebben P21 en D66 een coalitieakkoord gesloten onder de naam “Natuurlijk in Bunnik”. |
|||
== Kernen == |
== Kernen == |
||
Regel 110: | Regel 136: | ||
== Bekende inwoners == |
== Bekende inwoners == |
||
=== Geboren === |
=== Geboren in Bunnik === |
||
* [[Annette Barlo]] (1974), actrice en presentatrice |
* [[Annette Barlo]] (1974), actrice en presentatrice |
||
* [[Katja Schuurman]] (1975), actrice, presentatrice en zangeres |
* [[Katja Schuurman]] (1975), actrice, presentatrice en zangeres |
||
* [[Gregor Stam]] (1962), triatleet |
|||
* [[Jaap Stockmann]] (1984), hockeyer |
* [[Jaap Stockmann]] (1984), hockeyer |
||
=== Woonachtig |
=== Woonachtig geweest === |
||
* [[Thea Beckman]] (1923–2004), schrijfster van kinder- en jeugdboeken |
* [[Thea Beckman]] (1923–2004), schrijfster van kinder- en jeugdboeken |
||
* [[Vincent Bijlo]] (1965), cabaretier en schrijver |
|||
* [[Alexandrina van Donkelaar-Vink]] (1895–2006), oudste inwoner van Nederland |
* [[Alexandrina van Donkelaar-Vink]] (1895–2006), oudste inwoner van Nederland |
||
* [[Martijn Fischer]] (1968), acteur en zanger |
|||
* [[Fedde le Grand]] (1977), live-dj |
|||
* [[Enzo Knol]] (1993), bekende Youtuber |
|||
* [[Birgit Schuurman]] (1977), zangeres en actrice |
|||
* [[Leo van Veen]] (1946), voetballer (mister) FC Utrecht, LA Aztecs, Ajax, RKC. |
|||
* [[Kensington (band)|Eloi Youssef]] (1987), leadzanger en gitarist van de Utrechtse rockband Kensington |
|||
*Hans 'Po Ep' van Dijk 1953-2010 levensgenieter |
|||
*Jasmijn Buzepol (2005), inwoner. |
|||
* |
|||
* |
|||
== Externe link == |
== Externe link == |
||
* [ |
* [https://www.bunnik.nl/ Website van de gemeente Bunnik] |
||
[[Bestand:Bunnik - Uitzicht vanaf het fietspad.jpg|thumb|left|260px|Uitzicht vanaf Rhijnauwen]] |
[[Bestand:Bunnik - Uitzicht vanaf het fietspad.jpg|thumb|left|260px|Uitzicht vanaf Rhijnauwen]] |
Huidige versie van 4 jun 2024 om 16:47
Gemeente in Nederland | |||
---|---|---|---|
Situering | |||
Provincie | Utrecht | ||
Coördinaten | 52° 4′ NB, 5° 12′ OL | ||
Algemeen | |||
Oppervlakte | 37,57 km² | ||
- land | 36,97 km² | ||
- water | 0,6 km² | ||
Inwoners (1 januari 2024) |
16.116? (436 inw./km²) | ||
Bestuurscentrum | Bunnik | ||
Belangrijke verkeersaders | A12 N229, Rhijnspoorweg | ||
Politiek | |||
Burgemeester (lijst) | Ruud van Bennekom (PvdA) | ||
Zetels P21 CDA VVD D66 Fractie-Visser |
17 6 4 3 3 1 | ||
Economie | |||
Gemiddeld inkomen (2019) | € 31.800 per inwoner | ||
Gem. WOZ-waarde (2019) | € 346.000 | ||
WW-uitkeringen (2014) | 31 per 1000 inw. | ||
Overig | |||
Postcode(s) | 3980–3981, 3984–3985 | ||
Netnummer(s) | 030, 0343[1] | ||
CBS-code | 0312 | ||
CBS-wijkindeling | zie wijken en buurten | ||
Website | www.bunnik.nl | ||
|
Bunnik (ⓘ) is een gemeente in de Nederlandse provincie Utrecht. De gemeente telt 16.116 inwoners (1 januari 2024, bron: CBS) en heeft een oppervlakte van 37,62 km² (waarvan 0,52 km² water). Hoofdplaats is het dorp Bunnik.
Geschiedenis
[bewerken | brontekst bewerken]De geschiedenis van de gemeente gaat zo’n 2000 jaar terug. De Romeinen bouwden kort na het begin van onze jaartelling bij Fectio (Vechten) een belangrijk castellum met een haven aan de toenmalige loop van de Rijn, hun grensrivier. Destijds was de Lek minder belangrijk. Het meeste water stroomde vanaf Wijk bij Duurstede naar het noorden, door Bunnik via Utrecht naar Katwijk aan den Rijn (zie Kromme Rijn, Leidse Rijn, Oude Rijn).
Bij het castellum ontwikkelde zich een handelsplaats. Deze bleef bestaan, ook toen het castellum in de vierde eeuw definitief door de Romeinen werd verlaten. Het gebied werd toen achtereenvolgens bezet door de Friezen en de Franken. In 723 schonk de Frankische hofmeier Karel Martel onder andere de restanten van Fectio aan de Utrechtse kerk. Onder kerkelijke leiding werd het gebied tussen de 8e - en de 14e eeuw geheel ontgonnen. Belangrijk voor de ontginningen was de dam die in of kort na 1122 te Wijk bij Duurstede in de Rijn werd gelegd, zodat de Lek de doorgaande route werd. Sindsdien is de waterstand in de Kromme Rijn te regelen, maar is er vrijwel geen scheepvaart meer. In de 8e en 9e eeuw ontwikkelden zich de drie kerkdorpen Bunninchem (Bunnik), Iodichem (Odijk) en Wercundia (Werkhoven). In de 12e en 13e eeuw werden er kleine dorpskerkjes gebouwd.
Uit de kerkelijke indeling ontwikkelde zich aan het eind van de middeleeuwen een aantal gerechten (bestuurlijke organisaties), die in de Franse tijd werden vervangen door gemeenten. Van 1817 tot 1856 waren er vier gemeenten op het grondgebied van de huidige gemeente Bunnik, die ieder een kwartier leverden van het gemeentewapen: de rode haan van Bunnik; St. Nicolaas uit Odijk; het Witte Paard van Werkhoven; en de Fleur de lis (uit het Van Renesse-wapen) van Rhijnauwen. De huidige gemeente Bunnik bestaat sinds 1964.
In augustus 1974 besloot de gemeenteraad tot het vaststellen van een gemeentevlag. Drie golvende banen van groen, wit en groen stellen de Kromme Rijn voor, stromend door de groene velden.
Beschrijving van het gemeentelogo en de vlag
[bewerken | brontekst bewerken]Het gemeentelogo dat sinds de ingebruikname van het nieuwe gemeentehuis in 1996 wordt gebruikt, toont een symbolische weergave van de gemeente Bunnik. De drie groene ringen verwijzen naar de drie dorpen Bunnik, Odijk en Werkhoven, waaruit de gemeente bestaat. De twee blauwe, golvende lijnen verwijzen naar de Kromme Rijn als verbindend element tussen deze drie dorpen. Ook het traditionele wapen van Bunnik is, in gestileerde vorm, verwerkt in de huisstijl van de gemeente. De vlag bestaat uit drie golvende banen: groen, wit, groen. Deze banen staan symbool voor de Kromme Rijn die door de groene akkers van gemeente Bunnik stroomt.[2]
Omgeving
[bewerken | brontekst bewerken]De gemeente Bunnik ligt nabij een knooppunt van spoorwegen en snelle verbindingen met de historische stad Utrecht. De Kromme Rijn stroomt door de drie kernen van de gemeente. Het dorp Bunnik ligt aan de N229, heeft een aansluiting aan de A12 en een treinstation, station Bunnik. In het westen van de gemeente liggen het landgoed Amelisweerd en de forten Rijnauwen en Vechten, beide ooit onderdeel van de Nieuwe Hollandse Waterlinie.
In Rhijnauwen bevindt zich ook de oudste jeugdherberg van Nederland.
Topografie
[bewerken | brontekst bewerken]Topografische gemeentekaart van Bunnik, per september 2022. Klik op de kaart voor vergroting.
Aangrenzende gemeenten
[bewerken | brontekst bewerken]Aangrenzende gemeenten | ||||
---|---|---|---|---|
Utrecht | Zeist | |||
Utrechtse Heuvelrug | ||||
Houten | Wijk bij Duurstede |
Bedrijfsleven en organisaties
[bewerken | brontekst bewerken]In Bunnik zijn onder andere de Koninklijke BAM Groep, de BOVAG en frisdrankfabrikant Vrumona gevestigd. In Odijk hield de CNV Hout en Bouw kantoor. In 2021 is het CNV-kantoor gesloopt om ruimte te maken voor woningen.
Politiek
[bewerken | brontekst bewerken]Gemeenteraad
[bewerken | brontekst bewerken]De gemeenteraad van Bunnik bestaat uit zeventien gemeenteraadsleden[3] (tot 2018 vijftien gemeenteraadsleden). Hieronder de behaalde zetels per partij bij de gemeenteraadsverkiezingen sinds 1994:
Zetelverdeling gemeenteraad | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Partij | 1994 | 1998 | 2002 | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 |
Perspectief 21 | - | 4 | 5 | 6 | 7 | 6 | 8 | 6 |
CDA | 6 | 5 | 5 | 5 | 4 | 4 | 5 | 5 |
VVD | 4 | 4 | 3 | 3 | - | - | - | 3 |
D66 | 2 | 2 | 2 | 1 | - | - | - | 3 |
De Liberalen | - | - | - | - | 4 | 5 | 4 | - |
GroenLinks | 2 | - | - | - | - | - | - | - |
PvdA | 1 | - | - | - | - | - | - | - |
Opkomstpercentage | - | 70,3 | 69,2 | 69,2 | 63,8 | 63,3 | 65,7 | 66,3 |
In 2020 zijn 3 leden uit Perspectief 21 gestapt. Zij vormden tot de verkiezingen in 2022 een nieuwe fractie, Bunniks Belang.
Vanaf de gemeenteraadsverkiezingen in 2022 is de samenwerking in de Liberalen van D66 en VVD opgeheven, en hebben beide partijen weer een eigen fractie.
Op 6 september 2022 werd bekend dat CDA-raadslid Leny Visser geen onderdeel meer uitmaakt van de CDA-fractie. Vanwege haar voorkeurstemmen ging ze door als zelfstandig raadslid.
College van B en W
[bewerken | brontekst bewerken]In de periode 2018-2022 vormden P21 en de Liberalen een coalitie. Beide partijen leverden een wethouder, met bovendien nog een derde, gezamenlijke wethouder. In 2021 viel de coalitie vanwege een motie van afkeuring tegen Paul Heijmerink, wethouder namens Perspectief 21. Daarop stapte de wethouder op, en besloot Perspectief 21 de samenwerking op te zeggen.
Na de gemeenteraadsverkiezingen in 2022 hebben P21 en D66 een coalitieakkoord gesloten onder de naam “Natuurlijk in Bunnik”.
Kernen
[bewerken | brontekst bewerken]Bunnik, Odijk, Werkhoven en Vechten
Monumenten
[bewerken | brontekst bewerken]In de gemeente zijn er een aantal rijksmonumenten, gemeentelijke monumenten en enkele oorlogsmonumenten, zie:
- Lijst van rijksmonumenten in Bunnik (gemeente)
- Lijst van gemeentelijke monumenten in Bunnik
- Lijst van oorlogsmonumenten in Bunnik
Kunst in de openbare ruimte
[bewerken | brontekst bewerken]Bekende inwoners
[bewerken | brontekst bewerken]Geboren in Bunnik
[bewerken | brontekst bewerken]- Annette Barlo (1974), actrice en presentatrice
- Katja Schuurman (1975), actrice, presentatrice en zangeres
- Gregor Stam (1962), triatleet
- Jaap Stockmann (1984), hockeyer
Woonachtig geweest
[bewerken | brontekst bewerken]- Thea Beckman (1923–2004), schrijfster van kinder- en jeugdboeken
- Alexandrina van Donkelaar-Vink (1895–2006), oudste inwoner van Nederland
Externe link
[bewerken | brontekst bewerken]- ↑ Alle plaatsen met het netnummer 0343 detelefoongids.nl. Gearchiveerd op 17 augustus 2022.
- ↑ Geschiedenis en informatie over gemeentewapen, -vlag, beeldmerk en ambtsketen, Website Gemeente Bunnik (gearchiveerd)
- ↑ Gemeenteraad Bunnik.bestuurlijkeinformatie.nl. Gearchiveerd op 22 september 2022.