UEFA-cupen 1980/81: Forskjell mellom sideversjoner
Utseende
Slettet innhold Innhold lagt til
m bot: Endrer fra ISO-koder til landnavn i UEFA-cupartikler |
m Endret fra «Kiev» til «Kyiv» i tråd med Språkrådet og Wikipedias retningslinjer |
||
(16 mellomliggende versjoner av 14 brukere er ikke vist) | |||
Linje 1: | Linje 1: | ||
{{Infoboks fotballiga |
{{Infoboks fotballiga |
||
| liga = [[UEFA-cupen]] |
| liga = [[UEFA-cupen i fotball for menn|UEFA-cupen]] |
||
| varighet = [[16. september]] [[1980]]–[[20. mai]] [[1981]] |
| varighet = [[16. september]] [[1980]]–[[20. mai]] [[1981]] |
||
| vinner = {{Flagg|England}} [[Ipswich Town FC]] |
| vinner = {{Flagg|England}} [[Ipswich Town FC]] |
||
Linje 15: | Linje 15: | ||
| nettsider = [http://www.uefa.com/competitions/UEFACup/history/Season=1980/intro.html UEFA.com – UEFA-cupen 1980/81] |
| nettsider = [http://www.uefa.com/competitions/UEFACup/history/Season=1980/intro.html UEFA.com – UEFA-cupen 1980/81] |
||
}} |
}} |
||
'''UEFA-cupen 1980/81''' ble vunnet av den engelske klubben [[Ipswich Town FC]] med sammenlagt 5-4 over den nederlandske klubben [[AZ Alkmaar]]. Dette var [[UEFA-cupen]]s tiende sesong. Turneringens toppskårer ble skotten [[John Wark]] fra Ispwich Town med 14 mål totalt. |
'''UEFA-cupen 1980/81''' ble vunnet av den engelske klubben [[Ipswich Town FC]] med sammenlagt 5-4 over den nederlandske klubben [[AZ Alkmaar]]. Dette var [[UEFA-cupen i fotball for menn|UEFA-cupen]]s tiende sesong. Turneringens toppskårer ble skotten [[John Wark]] fra Ispwich Town med 14 mål totalt. |
||
== Første runde == |
== Første runde == |
||
{{TwoLeg start}} |
{{TwoLeg start}} |
||
{{TwoLegResult|'''[[1. FC Brno|Zbrojovka Brno]]'''| |
{{TwoLegResult|'''[[1. FC Brno|Zbrojovka Brno]]'''|Tsjekkia| 5–1 |[[SK VOEST Linz]]|Østerrike| 3–1 | 2–0 }} |
||
{{TwoLegResult|'''[[1. FC Kaiserslautern]]'''|Vest-Tyskland| (b) 3–3 |[[RSC Anderlecht]]|Belgia| 1–0 | 2–3 }} |
{{TwoLegResult|'''[[1. FC Kaiserslautern]]'''|Vest-Tyskland| (b) 3–3 |[[RSC Anderlecht]]|Belgia| 1–0 | 2–3 }} |
||
{{TwoLegResult|'''[[1. FC Magdeburg]]'''|Øst-Tyskland| 5–3 |[[Moss Fotballklubb|Moss FK]]|Norge| 2–1 | 3–2 }} |
{{TwoLegResult|'''[[1. FC Magdeburg]]'''|Øst-Tyskland| 5–3 |[[Moss Fotballklubb|Moss FK]]|Norge| 2–1 | 3–2 }} |
||
Linje 26: | Linje 26: | ||
{{TwoLegResult|'''[[Dynamo Dresden]]'''|Øst-Tyskland| 2–0 |[[FK Napredak Kruševac|Napredak Kruševac]]|Jugoslavia| 1–0 | 1–0 }} |
{{TwoLegResult|'''[[Dynamo Dresden]]'''|Øst-Tyskland| 2–0 |[[FK Napredak Kruševac|Napredak Kruševac]]|Jugoslavia| 1–0 | 1–0 }} |
||
{{TwoLegResult|[[FC Argeş Piteşti|FC Arges Pitesti]]|Romania| 0–2 |'''[[FC Utrecht]]'''|Nederland| 0–0 | 0–2 }} |
{{TwoLegResult|[[FC Argeş Piteşti|FC Arges Pitesti]]|Romania| 0–2 |'''[[FC Utrecht]]'''|Nederland| 0–0 | 0–2 }} |
||
{{TwoLegResult|'''[[Bohemians 1905|FC Bohemians Praha]]'''| |
{{TwoLegResult|'''[[Bohemians 1905|FC Bohemians Praha]]'''|Tsjekkia| 4–3 |[[Sporting de Gijón|Sporting de Gijon]]|Spania| 3–1 | 1–2 }} |
||
{{TwoLegResult|[[Dynamo |
{{TwoLegResult|[[Dynamo Kyiv]]|Sovjetunionen| 1–1 (b) |'''[[Levski Sofia]]'''|Bulgaria| 1–1 | 0–0 }} |
||
{{TwoLegResult|[[FC Shakhtar Donetsk]]|Sovjetunionen| 1–3 |'''[[Eintracht Frankfurt]]'''|Vest-Tyskland| 1–0 | 0–3 }} |
{{TwoLegResult|[[FC Shakhtar Donetsk]]|Sovjetunionen| 1–3 |'''[[Eintracht Frankfurt]]'''|Vest-Tyskland| 1–0 | 0–3 }} |
||
{{TwoLegResult|'''[[FC Sochaux-Montbéliard |
{{TwoLegResult|'''[[FC Sochaux-Montbéliard]]'''|Frankrike| 3–2 |[[Servette FC]]|Sveits| 2–0 | 1–2 }} |
||
{{TwoLegResult|'''[[FC Twente]]'''|Nederland| 5–3 |[[IFK Göteborg]]|Sverige| 5–1 | 0–2 }} |
{{TwoLegResult|'''[[FC Twente]]'''|Nederland| 5–3 |[[IFK Göteborg]]|Sverige| 5–1 | 0–2 }} |
||
{{TwoLegResult|[[Fenerbahçe SK|Fenerbahce SK]]|Tyrkia| 1–3 |'''[[Beroe Stara Zagora]]'''|Bulgaria| 0–1 | 1–2 }} |
{{TwoLegResult|[[Fenerbahçe SK|Fenerbahce SK]]|Tyrkia| 1–3 |'''[[Beroe Stara Zagora]]'''|Bulgaria| 0–1 | 1–2 }} |
||
{{TwoLegResult|'''[[Futebol Clube do Porto|FC Porto]]'''|Portugal| 1–0 |[[Dundalk FC]]|Irland| 1–0 | 0–0 }} |
{{TwoLegResult|'''[[Futebol Clube do Porto|FC Porto]]'''|Portugal| 1–0 |[[Dundalk FC]]|Irland| 1–0 | 0–0 }} |
||
{{TwoLegResult|'''[[Grasshopper-Club Zürich |
{{TwoLegResult|'''[[Grasshopper-Club Zürich]]'''|Sveits| 8–3 |[[Kjøbenhavns Boldklub]]|Danmark| 3–1 | 5–2 }} |
||
{{TwoLegResult|'''[[Hamburger SV]]'''|Vest-Tyskland| 7–5 |[[FK Sarajevo]]|Jugoslavia| 4–2 | 3–3 }} |
{{TwoLegResult|'''[[Hamburger SV]]'''|Vest-Tyskland| 7–5 |[[FK Sarajevo]]|Jugoslavia| 4–2 | 3–3 }} |
||
{{TwoLegResult|[[IF Elfsborg]]|Sverige| 1–2 |'''[[St Mirren FC]]'''|Skottland| 1–2 | 0–0 }} |
{{TwoLegResult|[[IF Elfsborg]]|Sverige| 1–2 |'''[[St Mirren FC]]'''|Skottland| 1–2 | 0–0 }} |
||
{{TwoLegResult|'''[[Ipswich Town FC]]'''|England| 6–4 |[[Aris Thessaloniki FC]]|Hellas| 5–1 | 1–3 }} |
{{TwoLegResult|'''[[Ipswich Town FC]]'''|England| 6–4 |[[Aris Thessaloniki FC]]|Hellas| 5–1 | 1–3 }} |
||
{{TwoLegResult|[[Íþróttabandalag Akraness|IA]]| |
{{TwoLegResult|[[Íþróttabandalag Akraness|IA]]|Island| 0–10 |'''[[1. FC Köln]]'''|Vest-Tyskland| 0–4 | 0–6 }} |
||
{{TwoLegResult|'''[[Juventus]]'''|Italia| 6–4 |[[Panathinaikos]]|Hellas| 4–0 | 2–4 }} |
{{TwoLegResult|'''[[Juventus]]'''|Italia| 6–4 |[[Panathinaikos]]|Hellas| 4–0 | 2–4 }} |
||
{{TwoLegResult|'''[[K.S.C. Lokeren Oost-Vlaanderen|KSC Lokeren]]'''|Belgia| 2–1 |[[Dinamo Moskva]]|Sovjetunionen| 1–1 | 1–0 }} |
{{TwoLegResult|'''[[K.S.C. Lokeren Oost-Vlaanderen|KSC Lokeren]]'''|Belgia| 2–1 |[[Dinamo Moskva]]|Sovjetunionen| 1–1 | 1–0 }} |
||
{{TwoLegResult|[[KuPS]]|Finland| 0–14 |'''[[AS Saint-Étienne |
{{TwoLegResult|[[KuPS]]|Finland| 0–14 |'''[[AS Saint-Étienne]]'''|Frankrike| 0–7 | 0–7 }} |
||
{{TwoLegResult|[[LASK Linz]]|Østerrike| 2–6 |'''[[FK Radnički Niš|Radnički Niš]]'''|Jugoslavia| 1–2 | 1–4 }} |
{{TwoLegResult|[[LASK Linz]]|Østerrike| 2–6 |'''[[FK Radnički Niš|Radnički Niš]]'''|Jugoslavia| 1–2 | 1–4 }} |
||
{{TwoLegResult|[[Manchester United FC]]|England| 1–1 (b) |'''[[Widzew Łódź |
{{TwoLegResult|[[Manchester United FC]]|England| 1–1 (b) |'''[[Widzew Łódź]]'''|Polen| 1–1 | 0–0 }} |
||
{{TwoLegResult|'''[[PSV Eindhoven]]'''|Nederland| 3–2 |[[Wolverhampton Wanderers FC]]|England| 3–1 | 0–1 }} |
{{TwoLegResult|'''[[PSV Eindhoven]]'''|Nederland| 3–2 |[[Wolverhampton Wanderers FC]]|England| 3–1 | 0–1 }} |
||
{{TwoLegResult|[[R.W.D. Molenbeek]]|Belgia| 3–4 |'''[[Torino FC]]'''|Italia| 1–2 | 2–2 (e.e.t.) }} |
{{TwoLegResult|[[R.W.D. Molenbeek]]|Belgia| 3–4 |'''[[Torino FC]]'''|Italia| 1–2 | 2–2 (e.e.t.) }} |
||
{{TwoLegResult|[[Śląsk Wrocław|Slask Wroclaw]]|Polen| 2–7 |'''[[Dundee United FC]]'''|Skottland| 0–0 | 2–7 }} |
{{TwoLegResult|[[Śląsk Wrocław|Slask Wroclaw]]|Polen| 2–7 |'''[[Dundee United FC]]'''|Skottland| 0–0 | 2–7 }} |
||
{{TwoLegResult|[[Sliema Wanderers FC]]|Malta| 0–3 |'''[[FC Barcelona]]'''| |
{{TwoLegResult|[[Sliema Wanderers FC]]|Malta| 0–3 |'''[[FC Barcelona]]'''|Spania| 0–2 | 0–1 }} |
||
{{TwoLegResult|'''[[Standard Liège |
{{TwoLegResult|'''[[Standard Liège]]'''|Belgia| 3–2 |[[Steaua Bucureşti|Steaua București]]|Romania| 1–1 | 2–1 }} |
||
{{TwoLegResult|[[Újpest FC|Ujpest FC]]|Ungarn| 1–2 |'''[[Real Sociedad]]'''| |
{{TwoLegResult|[[Újpest FC|Ujpest FC]]|Ungarn| 1–2 |'''[[Real Sociedad]]'''|Spania| 1–1 | 0–1 }} |
||
{{TwoLegResult|[[Vasas SC]]|Ungarn| 1–2 |'''[[Boavista FC]]'''|Portugal| 0–2 | 1–0 }} |
{{TwoLegResult|[[Vasas SC]]|Ungarn| 1–2 |'''[[Boavista FC]]'''|Portugal| 0–2 | 1–0 }} |
||
{{TwoLegResult|'''[[VfB Stuttgart]]'''|Vest-Tyskland| 10–1 |[[Pezoporikos Larnaca FC]]|Kypros| 6–0 | 4–1 }} |
{{TwoLegResult|'''[[VfB Stuttgart]]'''|Vest-Tyskland| 10–1 |[[Pezoporikos Larnaca FC]]|Kypros| 6–0 | 4–1 }} |
||
|} |
|} |
||
* [[Levski Sofia]] og [[Widzew |
* [[Levski Sofia]] og [[Widzew Łódź]] videre på bortemålsregelen. |
||
* [[Torino FC]] videre etter ekstraomganger i kamp to. |
* [[Torino FC]] videre etter ekstraomganger i kamp to. |
||
== Andre runde == |
== Andre runde == |
||
{{TwoLeg start}} |
{{TwoLeg start}} |
||
{{TwoLegResult|[[1. FC Brno|Zbrojovska Brno]]| |
{{TwoLegResult|[[1. FC Brno|Zbrojovska Brno]]|Tsjekkia| 2–3 |'''[[Real Sociedad]]'''|Spania| 1–1 | 1–2 }} |
||
{{TwoLegResult|[[1. FC Kaiserslautern]]|Vest-Tyskland| 2–4 |'''[[Standard Liège |
{{TwoLegResult|[[1. FC Kaiserslautern]]|Vest-Tyskland| 2–4 |'''[[Standard Liège]]'''|Belgia| 1–2 | 1–2 }} |
||
{{TwoLegResult|'''[[1. FC Köln |
{{TwoLegResult|'''[[1. FC Köln]]'''|Vest-Tyskland| 4–1 |[[FC Barcelona]]|Spania| 0–1 | 4–0 }} |
||
{{TwoLegResult|[[Dundee United FC]]|Skottland| 1–1 (b) |'''[[K.S.C. Lokeren Oost-Vlaanderen|KSC Lokeren]]'''|Belgia| 1–1 | 0–0 }} |
{{TwoLegResult|[[Dundee United FC]]|Skottland| 1–1 (b) |'''[[K.S.C. Lokeren Oost-Vlaanderen|KSC Lokeren]]'''|Belgia| 1–1 | 0–0 }} |
||
{{TwoLegResult|[[FC Utrecht]]|Nederland| 3–4 |'''[[Eintracht Frankfurt]]'''|Vest-Tyskland| 2–1 | 1–3 }} |
{{TwoLegResult|[[FC Utrecht]]|Nederland| 3–4 |'''[[Eintracht Frankfurt]]'''|Vest-Tyskland| 2–1 | 1–3 }} |
||
{{TwoLegResult|'''[[FC Sochaux-Montbéliard |
{{TwoLegResult|'''[[FC Sochaux-Montbéliard]]'''|Frankrike| 3–2 |[[Boavista FC]]|Portugal| 2–2 | 1–0 }} |
||
{{TwoLegResult|[[FC Twente]]|Nederland| 1–1 (b) |'''[[Dynamo Dresden]]'''|Øst-Tyskland| 1–1 | 0–0 }} |
{{TwoLegResult|[[FC Twente]]|Nederland| 1–1 (b) |'''[[Dynamo Dresden]]'''|Øst-Tyskland| 1–1 | 0–0 }} |
||
{{TwoLegResult|[[Futebol Clube do Porto|FC Porto]]|Portugal| 2–3 |'''[[Grasshopper-Club Zürich]]'''|Sveits| 2–0 | 0–3 (e.e.t.) }} |
{{TwoLegResult|[[Futebol Clube do Porto|FC Porto]]|Portugal| 2–3 |'''[[Grasshopper-Club Zürich]]'''|Sveits| 2–0 | 0–3 (e.e.t.) }} |
||
{{TwoLegResult|'''[[Ipswich Town FC]]'''|England| 3–2 |[[Bohemians 1905|FC Bohemians Praha]]| |
{{TwoLegResult|'''[[Ipswich Town FC]]'''|England| 3–2 |[[Bohemians 1905|FC Bohemians Praha]]|Tsjekkia| 3–0 | 0–2 }} |
||
{{TwoLegResult|[[Beroe Stara Zagora]]|Bulgaria| 1–3 |'''[[FK Radnički Niš|Radnički Niš]]'''|Jugoslavia| 0–1 | 1–2 }} |
{{TwoLegResult|[[Beroe Stara Zagora]]|Bulgaria| 1–3 |'''[[FK Radnički Niš|Radnički Niš]]'''|Jugoslavia| 0–1 | 1–2 }} |
||
{{TwoLegResult|[[Levski Sofia]]|Bulgaria| 1–6 |'''[[AZ Alkmaar]]'''|Nederland| 1–1 | 0–5 }} |
{{TwoLegResult|[[Levski Sofia]]|Bulgaria| 1–6 |'''[[AZ Alkmaar]]'''|Nederland| 1–1 | 0–5 }} |
||
{{TwoLegResult|[[PSV Eindhoven]]|Nederland| 2–3 |'''[[Hamburger SV]]'''|Vest-Tyskland| 1–1 | 1–2 }} |
{{TwoLegResult|[[PSV Eindhoven]]|Nederland| 2–3 |'''[[Hamburger SV]]'''|Vest-Tyskland| 1–1 | 1–2 }} |
||
{{TwoLegResult|[[St Mirren FC]]|Skottland| 0–2 |'''[[AS Saint-Étienne |
{{TwoLegResult|[[St Mirren FC]]|Skottland| 0–2 |'''[[AS Saint-Étienne]]'''|Frankrike| 0–0 | 0–2 }} |
||
{{TwoLegResult|'''[[Torino FC]]'''|Italia| 3–2 |[[1. FC Magdeburg]]|Øst-Tyskland| 3–1 | 0–1 }} |
{{TwoLegResult|'''[[Torino FC]]'''|Italia| 3–2 |[[1. FC Magdeburg]]|Øst-Tyskland| 3–1 | 0–1 }} |
||
{{TwoLegResult|'''[[VfB Stuttgart]]'''|Vest-Tyskland| 7–2 |[[FC Vorwärts Frankfurt]]|Øst-Tyskland| 5–1 | 2–1 }} |
{{TwoLegResult|'''[[VfB Stuttgart]]'''|Vest-Tyskland| 7–2 |[[FC Vorwärts Frankfurt]]|Øst-Tyskland| 5–1 | 2–1 }} |
||
{{TwoLegResult|'''[[Widzew Łódź |
{{TwoLegResult|'''[[Widzew Łódź]]'''|Polen|(s) 4–4 |[[Juventus]]|Italia| 3–1 | 1–3 }} |
||
|} |
|} |
||
* [[K.S.C. Lokeren Oost-Vlaanderen|KSC Lokeren]] og [[Dynamo Dresden]] videre på bortemålsregelen. |
* [[K.S.C. Lokeren Oost-Vlaanderen|KSC Lokeren]] og [[Dynamo Dresden]] videre på bortemålsregelen. |
||
* [[Grasshopper-Club Zürich]] videre etter ekstraomganger i kamp to. |
* [[Grasshopper-Club Zürich]] videre etter ekstraomganger i kamp to. |
||
* [[Widzew |
* [[Widzew Łódź]] videre etter straffesparkkonkurranse. |
||
== Tredje runde == |
== Tredje runde == |
||
{{TwoLeg start}} |
{{TwoLeg start}} |
||
{{TwoLegResult|[[Eintracht Frankfurt]]|Vest-Tyskland| 4–4 (b) |'''[[FC Sochaux-Montbéliard |
{{TwoLegResult|[[Eintracht Frankfurt]]|Vest-Tyskland| 4–4 (b) |'''[[FC Sochaux-Montbéliard]]'''|Frankrike| 4–2 | 0–2 }} |
||
{{TwoLegResult|'''[[Grasshopper-Club Zürich]]'''|Sveits| (s) 3–3 |[[Torino FC]]|Italia| 2–1 | 1–2 }} |
{{TwoLegResult|'''[[Grasshopper-Club Zürich]]'''|Sveits| (s) 3–3 |[[Torino FC]]|Italia| 2–1 | 1–2 }} |
||
{{TwoLegResult|[[Hamburger SV]]|Vest-Tyskland| 0–6 |'''[[AS Saint-Étienne |
{{TwoLegResult|[[Hamburger SV]]|Vest-Tyskland| 0–6 |'''[[AS Saint-Étienne]]'''|Frankrike| 0–5 | 0–1 }} |
||
{{TwoLegResult|'''[[Ipswich Town FC]]'''|England| 5–1 |[[Widzew Łódź |
{{TwoLegResult|'''[[Ipswich Town FC]]'''|England| 5–1 |[[Widzew Łódź]]|Polen| 5–0 | 0–1 }} |
||
{{TwoLegResult|'''[[K.S.C. Lokeren Oost-Vlaanderen|KSC Lokeren]]'''|Belgia| 3–2 |[[Real Sociedad]]| |
{{TwoLegResult|'''[[K.S.C. Lokeren Oost-Vlaanderen|KSC Lokeren]]'''|Belgia| 3–2 |[[Real Sociedad]]|Spania| 1–0 | 2–2 }} |
||
{{TwoLegResult|[[FK Radnički Niš|Radnički Niš]]|Jugoslavia| 2–7 |'''[[AZ Alkmaar]]'''|Nederland| 2–2 | 0–5 }} |
{{TwoLegResult|[[FK Radnički Niš|Radnički Niš]]|Jugoslavia| 2–7 |'''[[AZ Alkmaar]]'''|Nederland| 2–2 | 0–5 }} |
||
{{TwoLegResult|'''[[Standard Liège |
{{TwoLegResult|'''[[Standard Liège]]'''|Belgia| 5–2 |[[Dynamo Dresden]]|Øst-Tyskland| 1–1 | 4–1 }} |
||
{{TwoLegResult|[[VfB Stuttgart]]|Vest-Tyskland| 4–5 |'''[[1. FC Köln |
{{TwoLegResult|[[VfB Stuttgart]]|Vest-Tyskland| 4–5 |'''[[1. FC Köln]]'''|Vest-Tyskland| 3–1 | 1–4 (e.e.t.) }} |
||
|} |
|} |
||
* [[FC Sochaux-Montbéliard |
* [[FC Sochaux-Montbéliard]] videre på bortemålsregelen. |
||
* [[Grasshopper-Club Zürich]] videre etter straffesparkkonkurranse. |
* [[Grasshopper-Club Zürich]] videre etter straffesparkkonkurranse. |
||
* [[1. FC Köln|1. FC Koln]] videre etter ekstraomganger i kamp to. |
* [[1. FC Köln|1. FC Koln]] videre etter ekstraomganger i kamp to. |
||
Linje 95: | Linje 95: | ||
== Kvartfinaler == |
== Kvartfinaler == |
||
{{TwoLeg start}} |
{{TwoLeg start}} |
||
{{TwoLegResult|[[AS Saint-Étienne |
{{TwoLegResult|[[AS Saint-Étienne]]|Frankrike| 2–7 |'''[[Ipswich Town FC]]'''|England| 1–4 | 1–3 }} |
||
{{TwoLegResult|'''[[AZ Alkmaar]]'''|Nederland| 2–1 |[[K.S.C. Lokeren Oost-Vlaanderen|KSC Lokeren]]|Belgia| 2–0 | 0–1 }} |
{{TwoLegResult|'''[[AZ Alkmaar]]'''|Nederland| 2–1 |[[K.S.C. Lokeren Oost-Vlaanderen|KSC Lokeren]]|Belgia| 2–0 | 0–1 }} |
||
{{TwoLegResult|[[Grasshopper-Club Zürich |
{{TwoLegResult|[[Grasshopper-Club Zürich]]|Sveits| 1–2 |'''[[FC Sochaux-Montbéliard]]'''|Frankrike| 0–0 | 1–2 }} |
||
{{TwoLegResult|[[Standard Liège |
{{TwoLegResult|[[Standard Liège]]|Belgia| 2–3 |'''[[1. FC Köln]]'''|Vest-Tyskland| 0–0 | 2–3 }} |
||
|} |
|} |
||
== Semifinaler == |
== Semifinaler == |
||
{{TwoLeg start}} |
{{TwoLeg start}} |
||
{{TwoLegResult|[[FC Sochaux-Montbéliard |
{{TwoLegResult|[[FC Sochaux-Montbéliard]]|Frankrike| 3–4 |'''[[AZ Alkmaar]]'''|Nederland| 1–1 | 2–3 }} |
||
{{TwoLegResult|'''[[Ipswich Town FC]]'''|England| 2–0 |[[1. FC Köln |
{{TwoLegResult|'''[[Ipswich Town FC]]'''|England| 2–0 |[[1. FC Köln]]|Vest-Tyskland| 1–0 | 1–0 }} |
||
|} |
|} |
||
Linje 141: | Linje 141: | ||
* [http://www.uefa.com/competitions/UEFACup/history/Season=1980/intro.html UEFA.com – UEFA-cupen 1980/81] |
* [http://www.uefa.com/competitions/UEFACup/history/Season=1980/intro.html UEFA.com – UEFA-cupen 1980/81] |
||
{{fotballboks start}} |
|||
{{Sesonger i UEFA-cupen}} |
{{Sesonger i UEFA-cupen}} |
||
{{Autoritetsdata}} |
|||
{{fotballboks stopp}} |
|||
[[Kategori:UEFA-cupen|1980/81]] |
[[Kategori:UEFA-cupen|1980/81]] |
||
[[Kategori:Fotball i 1980]] |
[[Kategori:Fotball i 1980]] |
||
[[Kategori:Fotball i 1981]] |
[[Kategori:Fotball i 1981]] |
||
[[az:UEFA Kuboku 1980/1981]] |
|||
[[ca:Copa de la UEFA 1980-1981]] |
|||
[[de:UEFA-Pokal 1980/81]] |
|||
[[en:1980–81 UEFA Cup]] |
|||
[[es:Copa de la UEFA 1980-81]] |
|||
[[fr:Coupe UEFA 1980-1981]] |
|||
[[it:Coppa UEFA 1980-1981]] |
|||
[[lt:UEFA taurė 1980–1981 m.]] |
|||
[[hu:1980–1981-es UEFA-kupa]] |
|||
[[mn:1980-81 оны УЕФА-гийн цом]] |
|||
[[nl:UEFA Cup 1980/81]] |
|||
[[ja:UEFAカップ1980-81]] |
|||
[[pl:Puchar UEFA 1980/1981]] |
|||
[[pt:Copa da UEFA de 1980-81]] |
|||
[[ru:Кубок УЕФА 1980-1981]] |
|||
[[sv:UEFA-cupen 1980/1981]] |
|||
[[tr:UEFA Kupası 1980-81]] |
Siste sideversjon per 24. feb. 2022 kl. 02:10
UEFA-cupen 1980/81 | |
---|---|
Liga | UEFA-cupen |
Varighet | 16. september 1980–20. mai 1981 |
Vinner | Ipswich Town FC |
2. plass | AZ Alkmaar |
Nettsider | UEFA.com – UEFA-cupen 1980/81 |
Toppscorer(e) | |
John Wark, Ipswich (14 mål) | |
Se også: Kategori:Fotballturneringer |
UEFA-cupen 1980/81 ble vunnet av den engelske klubben Ipswich Town FC med sammenlagt 5-4 over den nederlandske klubben AZ Alkmaar. Dette var UEFA-cupens tiende sesong. Turneringens toppskårer ble skotten John Wark fra Ispwich Town med 14 mål totalt.
Første runde
[rediger | rediger kilde]- Levski Sofia og Widzew Łódź videre på bortemålsregelen.
- Torino FC videre etter ekstraomganger i kamp to.
Andre runde
[rediger | rediger kilde]Lag 1 | Resultat | Lag 2 | 1. kamp | 2. kamp |
---|---|---|---|---|
Zbrojovska Brno | 2–3 | Real Sociedad | 1–1 | 1–2 |
1. FC Kaiserslautern | 2–4 | Standard Liège | 1–2 | 1–2 |
1. FC Köln | 4–1 | FC Barcelona | 0–1 | 4–0 |
Dundee United FC | 1–1 (b) | KSC Lokeren | 1–1 | 0–0 |
FC Utrecht | 3–4 | Eintracht Frankfurt | 2–1 | 1–3 |
FC Sochaux-Montbéliard | 3–2 | Boavista FC | 2–2 | 1–0 |
FC Twente | 1–1 (b) | Dynamo Dresden | 1–1 | 0–0 |
FC Porto | 2–3 | Grasshopper-Club Zürich | 2–0 | 0–3 (e.e.t.) |
Ipswich Town FC | 3–2 | FC Bohemians Praha | 3–0 | 0–2 |
Beroe Stara Zagora | 1–3 | Radnički Niš | 0–1 | 1–2 |
Levski Sofia | 1–6 | AZ Alkmaar | 1–1 | 0–5 |
PSV Eindhoven | 2–3 | Hamburger SV | 1–1 | 1–2 |
St Mirren FC | 0–2 | AS Saint-Étienne | 0–0 | 0–2 |
Torino FC | 3–2 | 1. FC Magdeburg | 3–1 | 0–1 |
VfB Stuttgart | 7–2 | FC Vorwärts Frankfurt | 5–1 | 2–1 |
Widzew Łódź | (s) 4–4 | Juventus | 3–1 | 1–3 |
- KSC Lokeren og Dynamo Dresden videre på bortemålsregelen.
- Grasshopper-Club Zürich videre etter ekstraomganger i kamp to.
- Widzew Łódź videre etter straffesparkkonkurranse.
Tredje runde
[rediger | rediger kilde]Lag 1 | Resultat | Lag 2 | 1. kamp | 2. kamp |
---|---|---|---|---|
Eintracht Frankfurt | 4–4 (b) | FC Sochaux-Montbéliard | 4–2 | 0–2 |
Grasshopper-Club Zürich | (s) 3–3 | Torino FC | 2–1 | 1–2 |
Hamburger SV | 0–6 | AS Saint-Étienne | 0–5 | 0–1 |
Ipswich Town FC | 5–1 | Widzew Łódź | 5–0 | 0–1 |
KSC Lokeren | 3–2 | Real Sociedad | 1–0 | 2–2 |
Radnički Niš | 2–7 | AZ Alkmaar | 2–2 | 0–5 |
Standard Liège | 5–2 | Dynamo Dresden | 1–1 | 4–1 |
VfB Stuttgart | 4–5 | 1. FC Köln | 3–1 | 1–4 (e.e.t.) |
- FC Sochaux-Montbéliard videre på bortemålsregelen.
- Grasshopper-Club Zürich videre etter straffesparkkonkurranse.
- 1. FC Koln videre etter ekstraomganger i kamp to.
Kvartfinaler
[rediger | rediger kilde]Lag 1 | Resultat | Lag 2 | 1. kamp | 2. kamp |
---|---|---|---|---|
AS Saint-Étienne | 2–7 | Ipswich Town FC | 1–4 | 1–3 |
AZ Alkmaar | 2–1 | KSC Lokeren | 2–0 | 0–1 |
Grasshopper-Club Zürich | 1–2 | FC Sochaux-Montbéliard | 0–0 | 1–2 |
Standard Liège | 2–3 | 1. FC Köln | 0–0 | 2–3 |
Semifinaler
[rediger | rediger kilde]Lag 1 | Resultat | Lag 2 | 1. kamp | 2. kamp |
---|---|---|---|---|
FC Sochaux-Montbéliard | 3–4 | AZ Alkmaar | 1–1 | 2–3 |
Ipswich Town FC | 2–0 | 1. FC Köln | 1–0 | 1–0 |
Finaler
[rediger | rediger kilde]Første finalekamp
[rediger | rediger kilde]6. mai 1981 | |||
Ipswich Town FC | 3 – 0 | AZ Alkmaar | Portman Road, Ipswich Tilskuere: 27 532 Dommer: Adolf Prokop (Øst-Tyskland) |
John Wark 30' (straffe) Frans Thijssen 47' Paul Mariner 55' |
Andre finalekamp
[rediger | rediger kilde]20. mai 1980 | |||
AZ Alkmaar | 4 – 2 | Ipswich Town FC | Olympiastadion, Amsterdam Tilskuere: 22 291 Dommer: Walter Eschweiler (Vest-Tyskland) |
Kurt Welzl 7' John Metgod 25' Pier Tol 40' Jos Jonker 73' |
Frans Thijssen 4' John Wark 32' |
Eksterne lenker
[rediger | rediger kilde]Autoritetsdata