III liga polska w piłce nożnej (2007/2008)
III liga polska w piłce nożnej w sezonie 2007/2008 była podzielona na 4 grupy w których grało po 16 zespołów (wyjątek stanowi IV grupa, gdzie grało 17 zespołów[1].
- W związku z reorganizacją systemu ligowego w Polsce, od nowego sezonu III Liga (jako III poziom rozgrywek) stała się II ligą podzieloną na dwie grupy po 18 zespołów.
| |||
Szczegóły | |||
Państwo | |||
---|---|---|---|
Organizator | |||
Poziom ligowy |
Trzeci | ||
Edycja |
45 | ||
Liczba zespołów |
16/16/16/17 (65) |
Grupa I
edytujGrupa I obejmuje drużyny z województw:
Zespoły
edytujUczestnicy poprzedniej edycji | |||
---|---|---|---|
CON | Concordia Piotrków Trybunalski | 3 | |
ŚWI | Świt Nowy Dwór Mazowiecki | 4 | |
RWM | Ruch Wysokie Mazowieckie | 6 | |
RAD | Radomiak Radom | 7 | |
STA | Stal Głowno | 8 | |
GRÓ | Mazowsze Grójec | 9 | |
ELB | Olimpia Elbląg | 10 | |
DRW | Drwęca Nowe Miasto Lubawskie | 113 | |
WIG | Wigry Suwałki | 12 | |
PUŁ | Nadnarwianka Pułtusk | 13 | |
WAR | Warmia Grajewo | 14 | |
Awans z IV ligi 2006/2007 | |||
grupa łódzka | |||
SOK | Sokół Aleksandrów Łódzki | 1 | |
grupa mazowiecka | |||
DOL | Dolcan Ząbki | 1 | |
grupa podlaska | |||
KOL | Orzeł Kolno | 42 | |
grupa warmińsko-mazurska | |||
OKS | OKS 1945 Olsztyn | 1 | |
Awans z klasy okręgowej 2006/2007 | |||
grupa Łódź | |||
USŁ | UKS SMS Łódź | 11 | |
Oznaczenia:
|
Objaśnienia:
- UKS SMS Łódź zastąpił wycofany po zakończeniu poprzedniego sezonu KS Paradyż.
- Jagiellonia II Białystok (mistrz podlaskiej grupy IV ligi) zrezygnowała z awansu do III ligi. Ponadto, z awansu zrezygnowały kolejne dwie drużyny – Hetman Białystok i Supraślanka Supraśl – w związku z czym awans uzyskała 4. drużyna – Orzeł Kolno.
- Drwęca Nowe Miasto Lubawskie wycofała się po rundzie jesiennej.
Tabela
edytujLp. |
Drużyna |
M |
Z |
R |
P |
Bramki |
Różn. |
Pkt |
Uwagi |
Bezpośrednio | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Dolcan Ząbki (M) (A) | 30 | 18 | 8 | 4 | 52 | 22 | +30 | 62 | Awans do I ligi | DOL – RWM 1:2 RWM – DOL 1:3 |
2 | Ruch Wysokie Mazowieckie | 30 | 19 | 5 | 6 | 49 | 21 | +28 | 62 | awans do nowo utworzonej II ligi | |
3 | Wigry Suwałki | 30 | 17 | 7 | 6 | 40 | 17 | +23 | 58 | WIG – SOK 1:0 SOK – WIG 2:1 | |
4 | Sokół Aleksandrów Łódzki | 30 | 17 | 7 | 6 | 48 | 18 | +30 | 58 | ||
5 | OKS 1945 Olsztyn | 30 | 15 | 12 | 3 | 51 | 22 | +29 | 57 | ||
6 | Concordia Piotrków Trybunalski | 30 | 16 | 7 | 7 | 49 | 30 | +19 | 55 | ||
7 | Radomiak Radom3 (S) | 30 | 13 | 8 | 9 | 38 | 19 | +19 | 47 | Spadek do IV ligi | |
8 | UKS SMS Łódź (S) | 30 | 14 | 3 | 13 | 48 | 43 | +5 | 45 | Spadek do III ligi | |
9 | Świt Nowy Dwór Mazowiecki (S) | 30 | 11 | 9 | 10 | 41 | 26 | +15 | 42 | ||
10 | Warmia Grajewo (S) | 30 | 10 | 10 | 10 | 46 | 47 | −1 | 40 | ||
11 | Olimpia Elbląg (S) | 30 | 11 | 5 | 14 | 38 | 48 | −10 | 38 | ||
12 | Nadnarwianka Pułtusk (S) | 30 | 9 | 10 | 11 | 33 | 33 | 0 | 37 | PUŁ – GRÓ 3:0 GRÓ – PUŁ 1:0 | |
13 | Mazowsze Grójec (S) | 30 | 10 | 7 | 13 | 39 | 48 | −9 | 37 | ||
14 | Orzeł Kolno (S) | 30 | 2 | 3 | 25 | 25 | 77 | −52 | 9 | ||
15 | Stal Głowno4 (S) | 30 | 2 | 1 | 27 | 16 | 76 | −60 | 7 | Spadek do klasy okręgowej | |
16 | Drwęca Nowe Miasto Lubawskie1,2 | 30 | 4 | 2 | 24 | 17 | 83 | −66 | 12 | Drużyna wycofana |
Źródło: 90minut
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
1Drwęca Nowe Miasto Lubawskie została ukarana dwoma punktami ujemnymi za zaległości finansowe.
2Drwęca Nowe Miasto Lubawskie wycofała się po rundzie jesiennej.
3Radomiak Radom po sezonie nie otrzymał licencji na grę w III lidze i zagra w IV lidze.
4Stal Głowno wycofała się po sezonie.
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
1Drwęca Nowe Miasto Lubawskie została ukarana dwoma punktami ujemnymi za zaległości finansowe.
2Drwęca Nowe Miasto Lubawskie wycofała się po rundzie jesiennej.
3Radomiak Radom po sezonie nie otrzymał licencji na grę w III lidze i zagra w IV lidze.
4Stal Głowno wycofała się po sezonie.
Grupa II
edytujGrupa II obejmuje drużyny z województw:
Zespoły
edytujUczestnicy poprzedniej edycji | |||
---|---|---|---|
JAR | Jarota Jarocin | 3 | |
ELA | Elana Toruń | 42 | |
KAS | Kaszubia Kościerzyna | 5 | |
VKO | Victoria Koronowo | 6 | |
CAR | Cartusia Kartuzy | 7 | |
MGN | Mieszko Gniezno | 8 | |
RMT | Rega-Merida Trzebiatów | 9 | |
KOT | Kotwica Kołobrzeg | 11 | |
ROD | Rodło Kwidzyn | 12 | |
ZDR | Zdrój Ciechocinek | 15 | |
KPP | KP Police | 16 | |
Spadek z II ligi 2006/2007 | |||
UNI | Unia Janikowo | 161 | |
Awans z IV ligi 2006/2007 | |||
grupa kujawsko-pomorska | |||
KUJ | Kujawiak Włocławek | 1 | |
grupa pomorska | |||
PEL | Wierzyca Pelplin | 1 | |
grupa wielkopolska północ | |||
NLB | Nielba Wągrowiec | 13 | |
grupa zachodniopomorska | |||
FLO | Flota Świnoujście | 1 | |
Oznaczenia:
|
Objaśnienia:
- Unia Janikowo przegrała baraże o utrzymanie w II lidze z Wartą Poznań.
- Toruński KP zmienił nazwę na Elana Toruń.
- Nielba Wągrowiec wygrała baraże o awans do III ligi z Piastem Kobylin.
Tabela
edytujLp. |
Drużyna |
M |
Z |
R |
P |
Bramki |
Różn. |
Pkt |
Uwagi |
Bezpośrednio | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Flota Świnoujście (M) (A) | 30 | 20 | 8 | 2 | 49 | 22 | +27 | 68 | Awans do I ligi | |
2 | Unia Janikowo | 30 | 17 | 9 | 4 | 51 | 22 | +29 | 60 | awans do nowo utworzonej II ligi | |
3 | Nielba Wągrowiec | 30 | 15 | 10 | 5 | 58 | 30 | +28 | 55 | ||
4 | Jarota Jarocin | 30 | 15 | 8 | 7 | 55 | 27 | +28 | 53 | JAR – KOT 0:0 KOT – JAR 0:2 | |
5 | Kotwica Kołobrzeg | 30 | 15 | 8 | 7 | 46 | 29 | +17 | 53 | ||
6 | Victoria Koronowo | 30 | 14 | 5 | 11 | 54 | 33 | +21 | 47 | ||
7 | Elana Toruń | 30 | 12 | 10 | 8 | 32 | 26 | +6 | 46 | ||
8 | KP Police | 30 | 6 | 16 | 8 | 36 | 40 | −4 | 34 | KPP – KAS 1:0 KAS – KPP 2:2 | |
9 | Kaszubia Kościerzyna (S) | 30 | 9 | 7 | 14 | 32 | 46 | −14 | 34 | Spadek do III ligi | |
10 | Rodło Kwidzyn (S) | 30 | 8 | 8 | 14 | 33 | 47 | −14 | 32 | ROD – PEL 2:1 PEL – ROD 0:0 | |
11 | Wierzyca Pelplin1 (S) | 30 | 7 | 11 | 12 | 39 | 52 | −13 | 32 | Spadek do klasy okręgowej | |
12 | Mieszko Gniezno (S) | 30 | 8 | 7 | 15 | 30 | 39 | −9 | 31 | Spadek do III ligi | |
13 | Kujawiak Włocławek2 | 30 | 5 | 13 | 12 | 24 | 52 | −28 | 28 | Drużyna wycofana | |
14 | Rega-Merida Trzebiatów (S) | 30 | 7 | 6 | 17 | 26 | 46 | −20 | 27 | Spadek do III ligi | |
15 | Zdrój Ciechocinek (S) | 30 | 6 | 8 | 16 | 22 | 55 | −33 | 26 | ||
16 | Cartusia Kartuzy (S) | 30 | 4 | 10 | 16 | 27 | 48 | −21 | 22 |
Źródło: 90minut
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
1Wierzyca Pelplin po sezonie nie otrzymała licencji na grę w III lidze i w następnym sezonie wystąpi w Klasie Okręgowej.
2Kujawiak Włocławek wycofał się po zakończeniu rozgrywek.
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
1Wierzyca Pelplin po sezonie nie otrzymała licencji na grę w III lidze i w następnym sezonie wystąpi w Klasie Okręgowej.
2Kujawiak Włocławek wycofał się po zakończeniu rozgrywek.
Grupa III
edytujGrupa III obejmuje drużyny z województw:
Zespoły
edytujUczestnicy poprzedniej edycji | |||
---|---|---|---|
GKW | Gawin Królewska Wola | 3 | |
PSŁ | Polonia Słubice | 4 | |
RAK | Raków Częstochowa | 5 | |
ROZ | Rozwój Katowice | 6 | |
WAM | Walka Makoszowy | 7 | |
LZG | Lechia Zielona Góra | 8 | |
GKP | GKP Gorzów Wielkopolski | 9 | |
CHG | Chrobry Głogów | 10 | |
SKG | Skalnik Gracze | 11 | |
POG | Pogoń Świebodzin | 131 | |
ANS | Arka Nowa Sól | 141 | |
Spadek z II ligi 2006/2007 | |||
MIE | Miedź Legnica | 17 | |
Awans z IV ligi 2006/2007 | |||
grupa dolnośląska | |||
OZŚ | Orzeł Ząbkowice Śląskie | 1 | |
grupa lubuska | |||
UKU | Unia Kunice | 1 | |
grupa opolska | |||
KLU | MKS Kluczbork | 1 | |
grupa śląska II | |||
KOŻ | Koszarawa Żywiec | 12 | |
Oznaczenia:
|
Objaśnienia:
- Szczakowianka Jaworzno i Zagłębie II Lubin wycofały się po zakończeniu poprzedniego sezonu, w związku z czym utrzymały się Pogoń Świebodzin i Arka Nowa Sól.
- Koszarawa Żywiec wygrała baraże o awans do III ligi z Ruchem Radzionków.
Tabela
edytujLp. |
Drużyna |
M |
Z |
R |
P |
Bramki |
Różn. |
Pkt |
Uwagi |
Bezpośrednio | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | GKP Gorzów Wielkopolski (M) (A) | 30 | 17 | 10 | 3 | 41 | 14 | +27 | 61 | Awans do I ligi | |
2 | Raków Częstochowa | 30 | 19 | 2 | 9 | 58 | 26 | +32 | 59 | awans do nowo utworzonej II ligi | |
3 | Gawin Królewska Wola | 30 | 17 | 6 | 7 | 59 | 29 | +30 | 57 | ||
4 | MKS Kluczbork | 30 | 16 | 8 | 6 | 55 | 31 | +24 | 56 | ||
5 | Miedź Legnica | 30 | 15 | 8 | 7 | 54 | 25 | +29 | 53 | ||
6 | Polonia Słubice | 30 | 14 | 7 | 9 | 50 | 31 | +19 | 49 | ||
7 | Lechia Zielona Góra | 30 | 12 | 10 | 8 | 50 | 41 | +9 | 46 | LZG – ROZ 4:1 ROZ – LZG 2:1 | |
8 | Rozwój Katowice (S) | 30 | 13 | 7 | 10 | 37 | 30 | +7 | 46 | Spadek do III ligi | |
9 | Orzeł Ząbkowice Śląskie (S) | 30 | 13 | 6 | 11 | 46 | 47 | −1 | 45 | ||
10 | Walka Makoszowy (S) | 30 | 12 | 7 | 11 | 42 | 37 | +5 | 43 | ||
11 | Koszarawa Żywiec (S) | 30 | 11 | 7 | 12 | 49 | 47 | +2 | 40 | ||
12 | Chrobry Głogów (S) | 30 | 8 | 8 | 14 | 29 | 37 | −8 | 32 | ||
13 | Arka Nowa Sól (S) | 30 | 8 | 7 | 15 | 35 | 60 | −25 | 31 | ||
14 | Unia Kunice (S) | 30 | 6 | 4 | 20 | 23 | 59 | −36 | 22 | ||
15 | Skalnik Gracze (S) | 30 | 6 | 1 | 23 | 20 | 70 | −50 | 19 | ||
16 | Pogoń Świebodzin (S) | 30 | 1 | 6 | 23 | 17 | 81 | −64 | 9 |
Źródło: 90minut
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Grupa IV
edytujGrupa IV obejmuje drużyny z województw:
Zespoły
edytujUczestnicy poprzedniej edycji | |||
---|---|---|---|
KOL | Kolejarz Stróże | 22 | |
GÓR | Górnik Wieliczka | 3 | |
ORP | Orlęta Radzyń Podlaski | 4 | |
STR | Stal Rzeszów | 5 | |
HUT | Hutnik Kraków | 7 | |
OKO | Okocimski KS Brzesko | 8 | |
DĘB | Wisłoka Dębica | 9 | |
SNS | Sandecja Nowy Sącz | 10 | |
HET | Hetman Zamość | 11 | |
WMA | Wierna Małogoszcz | 12 | |
AVI | Avia Świdnik | 13 | |
Spadek z I ligi 2006/2007 | |||
GKŁ | Górnik Łęczna | 131 | |
Spadek z II ligi 2006/2007 | |||
MIE | Miedź Legnica | 111 | |
Awans z IV ligi 2006/2007 | |||
grupa lubelska | |||
BIŁ | Łada Biłgoraj | 23 | |
grupa małopolska | |||
PRZ | Przebój Wolbrom | 1 | |
grupa podkarpacka | |||
RES | Resovia | 1 | |
grupa świętokrzyska | |||
JĘD | Naprzód Jędrzejów | 1 | |
Oznaczenia:
|
Objaśnienia:
- Górnik Łęczna i KSZO Ostrowiec Świętokrzyski zostały zdegradowane odpowiednio o 2 i 1 poziom rozgrywkowy, co było karą za udział w korupcji.
- Kolejarz Stróże przegrał baraże o awans do II ligi ze Stalą Stalowa Wola.
- W związku z karną degradacją Górnik Łęczna do III ligi, ich rezerwy, które zajęły 1. miejsce w grupie lubelskiej nie mogły awansować, w związku z czym awansowała Łada Biłgoraj.
Tabela
edytujLp. |
Drużyna |
M |
Z |
R |
P |
Bramki |
Różn. |
Pkt |
Uwagi |
Bezpośrednio | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Górnik Łęczna1 (M) (A) | 32 | 23 | 5 | 4 | 78 | 26 | +52 | 68 | Awans do I ligi | |
2 | Hetman Zamość | 32 | 17 | 10 | 5 | 43 | 20 | +23 | 61 | awans do nowo utworzonej II ligi | |
3 | Kolejarz Stróże | 32 | 16 | 8 | 8 | 44 | 31 | +13 | 56 | ||
4 | Przebój Wolbrom | 32 | 15 | 8 | 9 | 41 | 39 | +2 | 53 | PRZ – OKO 4:0 OKO – PRZ 1:0 | |
5 | Okocimski KS Brzesko | 32 | 15 | 8 | 9 | 41 | 37 | +4 | 53 | ||
6 | KSZO Ostrowiec Świętokrzyski1 | 32 | 16 | 9 | 7 | 46 | 25 | +21 | 51 | ||
7 | Górnik Wieliczka | 32 | 13 | 10 | 9 | 31 | 25 | +6 | 49 | ||
8 | Sandecja Nowy Sącz | 32 | 11 | 12 | 9 | 29 | 25 | +4 | 45 | ||
9 | Resovia (S) | 32 | 12 | 7 | 13 | 34 | 39 | −5 | 43 | Spadek do III ligi | |
10 | Stal Rzeszów (S) | 32 | 10 | 10 | 12 | 28 | 34 | −6 | 40 | ||
11 | Orlęta Radzyń Podlaski (S) | 32 | 9 | 12 | 11 | 30 | 38 | −8 | 39 | ||
12 | Wisłoka Dębica (S) | 32 | 9 | 9 | 14 | 46 | 50 | −4 | 36 | ||
13 | Naprzód Jędrzejów (S) | 32 | 9 | 8 | 15 | 34 | 45 | −11 | 35 | ||
14 | Hutnik Kraków (S) | 32 | 8 | 6 | 18 | 32 | 46 | −14 | 30 | ||
15 | Wierna Małogoszcz (S) | 32 | 5 | 13 | 14 | 19 | 37 | −18 | 28 | ||
16 | Łada Biłgoraj (S) | 32 | 6 | 5 | 21 | 26 | 61 | −35 | 23 | ||
17 | Avia Świdnik (S) | 32 | 5 | 6 | 21 | 27 | 51 | −24 | 21 |
Źródło: 90minut
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
1Górnik Łęczna i KSZO Ostrowiec Świętokrzyski zostały ukarane sześcioma punktami karnymi za udział w korupcji.
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
1Górnik Łęczna i KSZO Ostrowiec Świętokrzyski zostały ukarane sześcioma punktami karnymi za udział w korupcji.
Przypisy
edytuj- ↑ 90minut.pl [online], www.90minut.pl [dostęp 2021-12-21] .