Den utskrivbara versionen stöds inte längre och kanske innehåller renderingsfel. Uppdatera din webbläsares bokmärken och använd standardutskriftsfunktionen istället.
Världsmästerskapen i friidrott 1999 arrangerades 21 augusti - 29 augusti 1999 i Sevilla , Spanien .
Medaljörer, resultat
Herrar
Gren
Guld
Resultat
Silver
Resultat
Brons
Resultat
100 meter
Maurice Greene , USA
9,80 (CR)
Bruny Surin , Kanada
9,84
Dwain Chambers , Storbritannien
9,97
200 meter
Maurice Greene , USA
19,90
Claudinei Da Silva , Brasilien
20,00
Francis Obikwelu , Nigeria
20,11
400 meter
Michael Johnson , USA
43,18 (WR)
Sanderlei Claro Parrela , Brasilien
44,29 (Sydamerikanskt rek)
Alejandro Cárdenas , Mexiko
44,41
800 meter
Wilson Kipketer , Danmark
1.43,30
Hezekiel Sepeng , Sydafrika
1.43,32
Djabir Saïd-Guerni , Algeriet
1.44,18
1 500 meter
Hicham El Guerrouj , Marocko
3.27,65 (CR)
Noah Ngeny , Kenya
3.28,73
Reyes Estévez , Spanien
3.30,57
5 000 meter
Salah Hissou , Marocko
12.58,13 (CR)
Benjamin Limo , Kenya
12.58,72
Mohammed Mourhit , Belgien
12.58,80
10 000 meter
Haile Gebrselassie , Etiopien
27.57,27
Paul Tergat , Kenya
27.58,56
Assefa Mezgebu , Etiopien
27.59,15
Maraton
Abel Antón , Spanien
2:13.36
Vincenzo Modica , Italien
2:14.03
Nobuyoki Sato , Japan
2:14.07
110 meter häck
Colin Jackson , Storbritannien
13,04
Anier Garcia , Kuba
13,07
Duane Ross , USA
13,12
400 meter häck
Fabrizio Mori , Italien
47,72
Stéphane Diagana , Frankrike
48,12
Marcel Schelbert , Schweiz
48,13
3 000 meter hinder
Christopher Kosgei , Kenya
8.11,76
Wilson Boit-Kipketer , Kenya
8.12,09
Ali Ezzine , Marocko
8.12,73
4 x 100 meter
USA , (Jon Drummond , Tim Montgomery , Brian Lewis & Maurice Greene )
37,61
Storbritannien , (Jason Gardener , Darren Campbell , Marlon Devonish & Dwain Chambers )
37,90 (ER)
Brasilien , (Raphael Raymundo de Oliveira , Claudinei Quirino da Silva , Edson Luciano Ribeiro & André Domingos da Silva )
38,05 (SAR)
4 x 400 meter *
Polen , (Tomasz Czubak , Robert Mackowiak , Jacek Bocian & Piotr Haczek )
2.58,68
Jamaica , (Michael McDonald , Greg Haughton , Danny McFarlane & Davian Clarke )
2.58,78
Vakant
20 km gång
Ilja Markov , Ryssland
1:23.34
Jefferson Pérez , Ecuador
1:24.19
Daniel García , Mexiko
1:24.31
50 km gång
Ivano Brugnetti , Italien
3:47.54
Nikolai Matyuchin , Ryssland
3:48.18
Curt Clausen , USA
3:50.55
Längdhopp
Iván Pedroso , Kuba
8,56
Yago Lamela , Spanien
8,40
Gregor Cankar , Slovenien
8,36
Höjdhopp
Vjatjeslav Voronin , Ryssland
2,37
Mark Boswell , Kanada
2,35
Martin Buss , Tyskland
2,32
Tresteg
Charles Michael Friedek , Tyskland
17,59
Rostislav Dimitrov , Bulgarien
17,49
Jonathan Edwards , Storbritannien
17,48
Stavhopp
Maksim Tarasov , Ryssland
6,02 (CR)
Dmitri Markov , Australien
5,90
Aleksandr Averbukh , Israel
5,80
Kulstötning
C. J. Hunter , USA
21,79
Oliver-Sven Buder , Tyskland
21,42
Aleksandr Bagatj , Ukraina
21,26
Diskuskastning
Anthony Washington , USA
69,08
Jürgen Schult , Tyskland
68,18
Lars Riedel , Tyskland
68,09
Släggkastning
Karsten Kobs , Tyskland
80,24
Zsolt Németh , Ungern
79,05
Vladislav Piskunov , Ukraina
79,03
Spjutkastning
Aki Parviainen , Finland
89,52
Konstadínos Gatsioúdis , Grekland
89,18
Jan Železný , Tjeckien
87,67
Tiokamp
Tomaš Dvořák , Tjeckien
8 744
Dean Macey , Storbritannien
8 556
Chris Huffins , USA
8 547
Damer
Gren
Guld
Resultat
Silver
Resultat
Brons
Resultat
100 meter
Marion Jones , USA
10,70 (CR)
Inger Miller , USA
10,79
Ekaterini Thánou , Grekland
10,84
200 meter
Inger Miller , USA
21,77
Beverly McDonald , Jamaica
22,22
Merlene Frazer , Jamaica Andrea Philipp , Tyskland
22,26
400 meter
Cathy Freeman , Australien
49,67
Anja Rücker , Tyskland
49,74
Lorraine Graham , Jamaica
49,92
800 meter
Ludmila Formanová , Tjeckien
1.56,68
Maria Mutola , Moçambique
1.56,72
Svetlana Masterkova , Ryssland
1.56,93
1 500 meter
Svetlana Masterkova , Ryssland
3.59,53
Regina Jacobs , USA
4.00,35
Kutre Dulecha , Etiopien
4.00,96
5 000 meter
Gabriela Szabo , Rumänien
14.41,82 (CR)
Zahra Ouaziz , Marocko
14.43,15
Ayelech Worku , Etiopien
14.44,22
10 000 meter
Gete Wami , Etiopien
30.24,56 (CR)
Paula Radcliffe , Storbritannien
30.27,13
Tegla Loroupe , Kenya
30.32,03
Maraton
Song-ok Jong , Nordkorea
2:26.59
Ari Ichihashi , Japan
2:27.02
Lidia Simon , Rumänien
2:27.41
100 meter häck
Gail Devers , USA
12,37
Glory Alozie , Nigeria
12,44 (afr. rekord)
Ludmila Engquist , Sverige
12,47
400 meter häck
Daimí Pernía , Kuba
52,89
Nezha Bidouane , Marocko
52,90 (afr. rekord)
Deon Hemmings , Jamaica
53,16
4 x 100 meter
Bahamas , (Sevatheda Fynes , Chandra Sturrup , Pauline Davis-Thompson & Debbie Ferguson )
41,92
Frankrike , (Patricia Girard , Muriel Hurtis , Katia Benth & Christine Arron )
42,06
Jamaica , (Aleen Bailey , Merlene Frazer , Beverly McDonald & Peta-Gaye Dowdie )
42,15
4 x 400 meter
Ryssland , (Tatjana Tjebykina , Svetlana Gontjarenko , Olga Kotljarova & Natalja Nazarova )
3.21,98
USA , (Suziann Reid , Maicel Malone-Wallace , Michele Collins & Jearl Miles-Clark )
3.22,09
Tyskland , (Anke Feller , Uta Rohländer , Anja Rücker & Grit Breuer )
3.22,43
Höjdhopp
Inha Babakova , Ukraina
1,99
Jelena Jelesina , Ryssland
1,99
Svetlana Lapina , Ryssland
1,99
Längdhopp
Niurka Montalvo , Spanien
7,06
Fiona May , Italien
6,94
Marion Jones , USA
6,83
Tresteg
Paraskeví Tsiamíta , Grekland
14,88
Yamilé Aldama , Kuba
14,61
Ólga-Anastasía Vasdéki , Grekland
14,61
Stavhopp
Stacy Dragila , USA
4,60 (WR)
Anzjela Balachonova , Ukraina
4,55 (ER)
Tatjana Grigorieva , Australien
4,45
Kulstötning
Astrid Kumbernuss , Tyskland
19,85
Nadine Kleinert , Tyskland
19,61
Svetlana Kriveljova , Ryssland
19,43
Diskuskastning
Franka Dietzsch , Tyskland
68,14
Anastasía Kelesídou , Grekland
66,05
Nicoleta Grasu , Rumänien
65,35
Spjutkastning
Miréla Tzelili , Grekland
67,09
Tatjana Sjikolenko , Ryssland
66,37
Trine Hattestad , Norge
66,06
Släggkastning
Mihaela Melinte , Rumänien
75,20
Olga Kuzenkova , Ryssland
72,56
Lisa Misipeka , Amerikanska Samoa
66,06
Sjukamp
Eunice Barber , Frankrike
6 861
Denise Lewis , Storbritannien
6 724
Ghada Shouaa , Syrien
6 500
20 km gång
Hongyu Liu , Kina
1:30.50
Yan Wang , Kina
1:30.52
Kerry Saxby-Junna , Australien
1:31.18
Medaljfördelning