Great Britain at the 1948 Summer Olympics: Difference between revisions
update count |
→Rowing: add names |
||
Line 267: | Line 267: | ||
==Rowing== |
==Rowing== |
||
{{main article|Rowing at the 1948 Summer Olympics}} |
{{main article|Rowing at the 1948 Summer Olympics}} |
||
* [[Single scull]] - [[Antony Rowe]] - Unplaced |
|||
Great Britain had 26 male rowers participate in all seven [[rowing (sport)|rowing]] events in 1948.<ref>{{cite Sports-Reference |url=http://www.sports-reference.com/olympics/countries/GBR/summer/1948/ROW/ |title=Great Britain Rowing at the 1948 London Summer Games |accessdate= 13 March 2018}}</ref> |
|||
*[[Double scull]] - [[Dickie Burnell]], [[Bert Bushnell]] - Gold |
|||
⚫ | |||
; [[Rowing at the 1948 Summer Olympics – Men's single sculls|Men's single sculls]] - Unplaced |
|||
* [[Antony Rowe]] |
|||
* [[Coxless four]] - H W Rushmere, PC Kirkpatrick [[Tom Christie]], [[Tony Butcher]] - unplaced |
|||
* [[Coxed four]] - R M Collins, W W Woodward, W J H Leckie, A J R Purssell, J A D Healey - unplaced |
|||
; [[Rowing at the 1948 Summer Olympics – Men's double sculls|Men's double sculls]] - Gold |
|||
* [[Eight (rowing)|Eight]] - [[Guy Richardson]], [[Paul Massey (rower)|Paul Massey]], [[Alfred Mellows]], [[John Meyrick]], [[Jack Dearlove]], [[Michael Lapage]], [[Brian Lloyd (rower)|Brian Lloyd]], [[Christopher Barton]], [[Paul Bircher]] - Silver |
|||
* [[Dickie Burnell]] |
|||
* [[Bert Bushnell]] |
|||
; [[Rowing at the 1948 Summer Olympics – Men's coxless pair|Men's coxless pair]] - Gold |
|||
* [[Ran Laurie]] |
|||
⚫ | |||
; [[Rowing at the 1948 Summer Olympics – Men's coxed pair|Men's coxed pair]] - Unplaced |
|||
* [[Mark Scott (rower)|Mark Scott]] |
|||
* [[Howard James]] |
|||
* [[David Walker (rower)|David Walker]] (cox) |
|||
; [[Rowing at the 1948 Summer Olympics – Men's coxless four|Men's coxless four]] - unplaced |
|||
* [[Peter Kirkpatrick]] |
|||
* [[Hank Rushmere]] |
|||
* [[Tom Christie]] |
|||
* [[Tony Butcher]] |
|||
; [[Rowing at the 1948 Summer Olympics – Men's coxed four|Men's coxed four]] - unplaced |
|||
* [[Anthony Purssell]] |
|||
* [[Robert Collins (rower)|Robert Collins]] |
|||
* [[William Woodward (rower)|William Woodward]] |
|||
* [[William Leckie]] |
|||
* [[John Healey (rower)|John Healey]] (cox) |
|||
; [[Rowing at the 1948 Summer Olympics – Men's eight|Men's eight]] - Silver |
|||
* [[Christopher Barton]] |
|||
* [[Michael Lapage]] |
|||
* [[Guy Richardson]] |
|||
* [[Paul Bircher]] |
|||
* [[Paul Massey (rower)|Paul Massey]] |
|||
* [[Brian Lloyd (rower)|Brian Lloyd]] |
|||
* [[John Meyrick]] |
|||
* [[Alfred Mellows]] |
|||
* [[Jack Dearlove]] (cox) |
|||
==Sailing== |
==Sailing== |
Revision as of 01:51, 13 March 2018
Great Britain at the 1948 Summer Olympics | |
---|---|
IOC code | GBR |
NOC | British Olympic Association |
in London | |
Competitors | 404 (335 men and 68 women) in 21 sports |
Flag bearer | John Emrys Lloyd |
Medals Ranked 12th |
|
Summer Olympics appearances (overview) | |
Other related appearances | |
1906 Intercalated Games |
Great Britain, represented by the British Olympic Association (BOA), competed as the host nation for the 1948 Summer Olympics in London. It was the second time that the United Kingdom had hosted the Summer Olympic Games, equalling the record of France and the United States to that point. British athletes have competed in every Summer Olympic Games. 404 competitors, 335 men and 68 women, took part in 139 events in 21 sports.[1]
Medallists
Sport | Total | |||
---|---|---|---|---|
Rowing | 2 | 1 | 0 | 3 |
Sailing | 1 | 0 | 0 | 1 |
Athletics | 0 | 6 | 1 | 7 |
Cycling | 0 | 3 | 2 | 5 |
Boxing | 0 | 2 | 0 | 2 |
Weightlifting | 0 | 1 | 1 | 2 |
Field hockey | 0 | 1 | 0 | 1 |
Equestrian | 0 | 0 | 1 | 1 |
Swimming | 0 | 0 | 1 | 1 |
Art competitions | 0 | 0 | 1 | 1 |
Total | 3 | 14 | 7 | 24 |
Gold
- Dickie Burnell and Bert Bushnell — Rowing, Men's Double Sculls
- Ran Laurie and Jack Wilson — Rowing, Men's Coxless Pairs
- David Bond and Stewart Morris — Sailing, Men's Swallow Class
Silver
- Tom Richards — Athletics, Men's Marathon
- Alastair McCorquodale, Jack Archer, John Gregory, and Ken Jones — Athletics, Men's 4 × 100 m Relay
- Dorothy Manley — Athletics, Women's 100 metres
- Audrey Williamson — Athletics, Women's 200 metres
- Maureen Gardner — Athletics, Women's 80m Hurdles
- Dorothy Tyler-Odam — Athletics, Women's High Jump
- John Wright — Boxing, Men's Middleweight
- Don Scott — Boxing, Men's Light Heavyweight
- Reg Harris — Cycling, Men's 1.000m Sprint (Scratch)
- Robert John Maitland, Ian Scott, Gordon Thomas, and Ernie Clements — Cycling, Men's Team Road Race
- Alan Bannister and Reg Harris — Cycling, Men's 2.000m Tandem
- George Sime, Michael Walford, William White, William Lindsay, John Peake, Frank Reynolds, Ronald Davies, William Griffiths, Robin Lindsay, Robert Adlard, Norman Borrett, and David Brodie — Field Hockey, Men's Team Competition
- Guy Richardson, Paul Massey, Alfred Mellows, John Meyrick, Jack Dearlove, Michael Lapage, Brian Lloyd, Christopher Barton, and Paul Bircher — Rowing, Men's Eights
- Julian Creus — Weightlifting, Men's Bantamweight
Bronze
- Tebbs Lloyd Johnson — Athletics, Men's 50 km Walk
- Thomas Godwin — Cycling, Men's 1.000m Time Trial
- David Ricketts, Wilfred Waters, Robert Geldard, and Thomas Godwin — Cycling, Men's 4.000m Team Pursuit
- Arthur Carr, Harry Llewellyn, and Henry Nicoll — Equestrian, Jumping Team
- Catherine Gibson — Swimming, Women's 400m Freestyle
- James Halliday — Weightlifting, Men's Lightweight
- Rosamund Fletcher — Art competition, Reliefs
Athletics
- Men's Hammer Throw
- Qualifying Round — 49.76m
- Final Round — 48.35m (→ 11th place)
- Women's Discus Throw
Basketball
Men's Team Competition
- Preliminary Round (Group A)
- Lost to Uruguay (17-69)
- Lost to Canada (24-44)
- Lost to Brazil (11-67)
- Lost to Italy (28-49)
- Lost to Hungary (23-60)
- Classification Matches
- 17th/23rd place: Defeated Ireland (46-21)
- 17th/20th place: Lost to China (25-54)
- 19th/20th place: Lost to Egypt (18-50) → 20th place
- Team Roster
Boxing
Canoeing
Cycling
Ten cyclists, all men, represented Great Britain in 1948.
Diving
Equestrian
Fencing
19 fencers, 16 men and 3 women, represented Great Britain in 1948.
Football
Gymnastics
The British Gymnastics team competed in nine events and was made up of 16 gymnasts, (8 men and 8 women), including Frank Turner and George Weedon.
Hockey
Lacrosse
Modern pentathlon
Three male pentathletes represented Great Britain in 1948.
Rowing
Great Britain had 26 male rowers participate in all seven rowing events in 1948.[2]
- Men's single sculls - Unplaced
- Men's double sculls - Gold
- Men's coxless pair - Gold
- Men's coxed pair - Unplaced
- Men's coxless four - unplaced
- Men's coxed four - unplaced
- Men's eight - Silver
- Christopher Barton
- Michael Lapage
- Guy Richardson
- Paul Bircher
- Paul Massey
- Brian Lloyd
- John Meyrick
- Alfred Mellows
- Jack Dearlove (cox)
Sailing
Shooting
Twelve shooters represented Great Britain in 1948.
Swimming
Water polo
Weightlifting
Wrestling
Art competitions
85 art competitors, 65 men and 20 women, represented Great Britain in 1948.
- Mixed Architecture, Architectural Designs
References
- ^ "Great Britain at the 1948 London Summer Games". sports-reference.com. Archived from the original on 13 November 2014. Retrieved 1 February 2015.
{{cite web}}
: Unknown parameter|deadurl=
ignored (|url-status=
suggested) (help) - ^ Evans, Hilary; Gjerde, Arild; Heijmans, Jeroen; Mallon, Bill; et al. "Great Britain Rowing at the 1948 London Summer Games". Olympics at Sports-Reference.com. Sports Reference LLC. Archived from the original on 4 December 2016. Retrieved 13 March 2018.