Rivi 9:
Rivi 9:
{{Tulosrivi|200 metrin juoksu|200 m| | | | | | | | }}
{{Tulosrivi|200 metrin juoksu|200 m| | | | | | | | }}
{{Tulosrivi|400 metrin juoksu|400 m| 14.8. | [[Tommi Mäkinen (juoksija)|Tommi Mäkinen]]<br>[[Helsingin Kisa-Veikot]] | 47,85 PB | [[Ilari Ryyppö]]<br>[[Tampereen Urheilijat -38]] | 48,22 PB | [[Christian Vänttinen]]<br/>[[Naantalin Löyly]] | 48,27 PB | }}
{{Tulosrivi|400 metrin juoksu|400 m| 14.8. | [[Tommi Mäkinen (juoksija)|Tommi Mäkinen]]<br>[[Helsingin Kisa-Veikot]] | 47,85 PB | [[Ilari Ryyppö]]<br>[[Tampereen Urheilijat -38]] | 48,22 PB | [[Christian Vänttinen]]<br/>[[Naantalin Löyly]] | 48,27 PB | }}
{{Tulosrivi|800 metrin juoksu|800 m| | | | | | | | }}
{{Tulosrivi|800 metrin juoksu|800 m| 16.8. | [[Joonas Rinne]]<br>[[Saarijärven Pullistus]] | 1.50,14 | [[Ville Lampinen]]<br>[[Kenttäurheilijat-58]] | 1.50,53 | [[Benjamin Lee]]<br>[[Helsingin Kisa-Veikot]] | 1.50,81 PB | }}
{{Tulosrivi|1 500 metrin juoksu|1 500 m| 14.8. | [[Joonas Rinne]]<br>[[Saarijärven Pullistus]] | 3.49,84 | [[Konsta Hämäläinen]]<br>[[Joensuun Kataja]] | 3.51,85 | [[Samu Mikkonen]]<br>[[Joensuun Kataja]] | 3.52,50 | }}
{{Tulosrivi|1 500 metrin juoksu|1 500 m| 14.8. | [[Joonas Rinne]]<br>[[Saarijärven Pullistus]] | 3.49,84 | [[Konsta Hämäläinen]]<br>[[Joensuun Kataja]] | 3.51,85 | [[Samu Mikkonen]]<br>[[Joensuun Kataja]] | 3.52,50 | }}
{{Tulosrivi|5 000 metrin juoksu|5 000 m| 15.8. | [[Konsta Hämäläinen]]<br>[[Joensuun Kataja]] | 14.28,54 | [[Eemil Helander]]<br>[[Jyväskylän Kenttäurheilijat]] | 14.29,53 | [[Eero Saleva]]<br>[[Helsingin Kisa-Veikot]] | 14.30,68 | }}
{{Tulosrivi|5 000 metrin juoksu|5 000 m| 15.8. | [[Konsta Hämäläinen]]<br>[[Joensuun Kataja]] | 14.28,54 | [[Eemil Helander]]<br>[[Jyväskylän Kenttäurheilijat]] | 14.29,53 | [[Eero Saleva]]<br>[[Helsingin Kisa-Veikot]] | 14.30,68 | }}
Kalevan kisat 2020 eli yleisurheilun Suomen-mestaruuskilpailut järjestetään 13. elokuuta – 16. elokuuta 2020 Turussa .
Mitalistit
Miehet
Juoksu- ja kävelylajit
Laji
Sijoitukset
Selostus
100 m 15.8.
Viljami Kaasalainen Jyväskylän Kenttäurheilijat
10,35
Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat
10,43
Riku Illukka Vantaan Salamat
10,49
200 m
400 m 14.8.
Tommi Mäkinen Helsingin Kisa-Veikot
47,85 PB
Ilari Ryyppö Tampereen Urheilijat -38
48,22 PB
Christian Vänttinen Naantalin Löyly
48,27 PB
800 m 16.8.
Joonas Rinne Saarijärven Pullistus
1.50,14
Ville Lampinen Kenttäurheilijat-58
1.50,53
Benjamin Lee Helsingin Kisa-Veikot
1.50,81 PB
1 500 m 14.8.
Joonas Rinne Saarijärven Pullistus
3.49,84
Konsta Hämäläinen Joensuun Kataja
3.51,85
Samu Mikkonen Joensuun Kataja
3.52,50
5 000 m 15.8.
Konsta Hämäläinen Joensuun Kataja
14.28,54
Eemil Helander Jyväskylän Kenttäurheilijat
14.29,53
Eero Saleva Helsingin Kisa-Veikot
14.30,68
10 000 m 13.8.
Eero Saleva Helsingin Kisa-Veikot
29.52,65
Arttu Vattulainen Joensuun Kataja
29.57,90 SB
Frédéric Tranchand Turun Toverit
30.07,18
110 m aj 15.8.
Elmo Lakka Jyväskylän Kenttäurheilijat
13,70 SB
Ilari Manninen Jyväskylän Kenttäurheilijat
14,25
Valtteri Kalliokulju Liedon Parma
14,36
400 m aj
3 000 m ej
20 000 m kävely 13.8.
Aleksi Ojala Urjalan Urheilijat
1.23.49,7
Joni Hava Espoon Tapiot
1.28.57,5
Matias Korpela Turun Urheiluliitto
1.31.55,7
WR: maailmanennätys | AR: maanosan ennätys | NR: kansallinen ennätys | CR: kilpailujen ennätys | WL: maailman kauden kärkitulos | EL: Euroopan kauden kärkitulos | kkk: kauden kotimainen kärkitulos | PB: oma ennätys | SB: kauden paras
Kenttälajit
Laji
Sijoitukset
Selostus
Korkeushyppy 14.8.
Arttu Mattila Äänekosken Urheilijat
217
Daniel Kosonen Tampereen Pyrintö
217
Samuli Eriksson Salon Vilpas
207
Seiväshyppy
Pituushyppy
Kolmiloikka 15.8.
Simo Lipsanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet
16,30
Tuomas Kaukolahti Kenttäurheilijat-58
16,12 SB
Topias Koukkula Kangasalan Urheilijat -68
15,88 SB
Kuulantyöntö 14.8.
Eero Ahola Porin Yleisurheilu
18,30 SB
Arttu Kangas Kankaanpään seudun Leisku
18,21
Arttu Korkeasalo Lielahden Kipinä
17,93
Kiekonheitto 14.8.
Frantz Kruger Vasa IS
58,38 SB
Oskari Perälampi Espoon Tapiot
56,43
Ville Kivioja Nokian Urheilijat
55,11 SB
Moukarinheitto 15.8.
Aaron Kangas Kankaanpään seudun Leisku
76,94
Aleksi Jaakkola Vehmaisten Urheilijat
72,77
Henri Liipola Someron Esa
72,19
Keihäänheitto
Kymmenottelu 14.–15.8.
Juuso Hassi Oriveden Ponnistus
7379
Leo Uusimäki Kenttäurheilijat-58
7288
Ville Toivonen Ähtärin Urheilijat
7152
WR: maailmanennätys | AR: maanosan ennätys | NR: kansallinen ennätys | CR: kilpailujen ennätys | WL: maailman kauden kärkitulos | EL: Euroopan kauden kärkitulos | kkk: kauden kotimainen kärkitulos | PB: oma ennätys | SB: kauden paras
Naiset
Juoksu- ja kävelylajit
Laji
Sijoitukset
Selostus
100 m 15.8.
Lotta Kemppinen HIFK
11,62
Anniina Kortetmaa Jyväskylän Kenttäurheilijat
11,71
Nooralotta Neziri Jyväskylän Kenttäurheilijat
11,75
200 m
400 m 14.8.
Mette Baas Veitsiluodon Kisaveikot
54,39
Amira Chokairy Helsingin Kisa-Veikot
54,69 PB
Milja Thureson Turun Toverit
54,91 SB
800 m
1 500 m 14.8.
Sara Kuivisto Porvoon Akilles
4.29,39
Ilona Mononen Lahden Ahkera
4.31,61
Kaisa Tyni Pyhtään Yritys
4.32,78
5 000 m 13.8.
Annemari Kiekara Pudasjärven Urheilijat
16.21,69
Johanna Peiponen Rovaniemen Lappi
16.33,99
Janica Rauma Turun Urheiluliitto
16.44,64 SB
10 000 m 15.8.
Annemari Kiekara Pudasjärven Urheilijat
34.12,33
Johanna Peiponen Rovaniemen Lappi
34.17,31
Laura Manninen Kenttäurheilijat-58
35.01,48
100 m aj 14.8.
Annimari Korte HIFK
12,79
Nooralotta Neziri Jyväskylän Kenttäurheilijat
13,01
Reetta Hurske Tampereen Pyrintö
13,02
400 m aj
3 000 m ej
10 000 m kävely 13.8.
Anniina Kivimäki Lapuan Virkiä
47.11,84 PB
Kilpailun kärkinelikko, oikealta Enni Nurmi , Elisa Neuvonen, Tiia Kuikka ja Anniina Kivimåki.
Elisa Neuvonen Lappeenrannan Urheilu-Miehet
47.17,84 PB
Tiia Kuikka Lappeenrannan Urheilu-Miehet
47.26,17 PB
WR: maailmanennätys | AR: maanosan ennätys | NR: kansallinen ennätys | CR: kilpailujen ennätys | WL: maailman kauden kärkitulos | EL: Euroopan kauden kärkitulos | kkk: kauden kotimainen kärkitulos | PB: oma ennätys | SB: kauden paras
Kenttälajit
Laji
Sijoitukset
Selostus
Korkeushyppy 15.8.
Heta Tuuri Lahden Ahkera
186 SB
Sini Lällä Jyväskylän Kenttäurheilijat
186 PB
Jessica Kähärä Mikkelin Kilpa-Veikot
180
Seiväshyppy 15.8.
Wilma Murto Salon Vilpas
432
Elina Lampela Oulun Pyrintö
412
Saga Andersson Esbo IF
404
Pituushyppy 14.8.
Senni Salminen Imatran Urheilijat
656 PB
Kira Kytölä Esbo IF
618 SB
Sini Sanaslahti Kaipolan Vire
612
Kolmiloikka
Kuulantyöntö 15.8.
Senja Mäkitörmä Varpaisjärven Vire
16,35
Eveliina Rouvali Kuopion Reipas
15,75
Helena Leveelahti Virtain Urheilijat
15,36 PB
Kiekonheitto 16.8.
Salla Sipponen Keuruun Kisailijat
58,19
Sanna Kämäräinen Lapinlahden Veto
55,50
Helena Leveelahti Virtain Urheilijat
54,06
Moukarinheitto 14.8.
Silja Kosonen Someron Esa
68,40
Kati Ojaloo Noormarkun Nopsa
67,16
Suvi Koskinen Kauhajoen Karhu
65,17
Keihäänheitto 15.8.
Sanne Erkkola Turun Urheiluliitto
57,04 PB
Jatta-Mari Jääskeläinen Turun Urheiluliitto
56,50 SB
Jenni Kangas Lahden Ahkera
56,16
Seitsenottelu 15.–16.8.
WR: maailmanennätys | AR: maanosan ennätys | NR: kansallinen ennätys | CR: kilpailujen ennätys | WL: maailman kauden kärkitulos | EL: Euroopan kauden kärkitulos | kkk: kauden kotimainen kärkitulos | PB: oma ennätys | SB: kauden paras
Lähteet